Reklama

Jest nowa tarcza dla wybranych branż. Znamy szczegóły

Opublikowano:
Autor:

Jest nowa tarcza dla wybranych branż. Znamy szczegóły - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cztery branże, które najbardziej są dotknięte przez kryzys zostaną objęte rządowym wsparciem. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły pomoc finansowej.

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią, zostały również objęte programem wsparcia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.


Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych. 

- Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości - powiedział szef rządu.

- Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia - podkreślił premier.

Jak mówił, największe obciążenie dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii dotyczy różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach. 


Nowa tarcza to wsparcie dla branż:

  • Gastronomicznej
  • Rozrywkowej (targi, fotografia, film, estrada)
  • Zdrowia fizycznego (siłownie, sport, rekreacja)
  • Sprzedaży detalicznej

Wsparcie w ramach tarczy branżowej:

- zwolnienie ze składki ZUS za listopad (w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- tzw. postojowe, czyli dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia (w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla firm małych i mikrofirm,(w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% w porównaniu do ubiegłego roku)

- zwolnienie z opłaty targowej za 2021 r. "z rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów"

Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek  za X, XI i XII będzie przesunięta o pół roku.


 

- Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada. Jeżeli będzie to koniecznie, to dokonamy odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia. Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych - podkreślił premier.

Jakie są warunki otrzymania wsparcia?

Aby uzyskać wsparcie przedsiębiorca musi wykazać, że miał o 40 proc. mniejszy przychód w październiku lub listopadzie, niż do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE