Reklama

Jest decyzja! Szpital w Mielcu ponownie otwiera możliwość porodów rodzinnych!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Jest decyzja! Szpital w Mielcu ponownie otwiera możliwość porodów rodzinnych! - Zdjęcie główne

Porody rodzinne ponowonie w Mielcu | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z poprawą sytuacji epidemiologicznej, Szpital Specjalistyczny w Mielcu wznawia porody rodzinne. Z dniem 25.05.2021r. w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu zostają ustalone nowe zasady pomyślane tak, by dbać o bezpieczeństwo maleństwa, rodziców i personelu. To ważna decyzja dla wielu przyszłych mamy, które od tygodni walczyły o przywrócenie takiej możliwości porodu. Podobną decyzję ogłosił wczoraj rzeszowski szpital "Profamilia"

W czasie pandemii szpitale zamknęły całkowicie możliwość odwiedzania chorych. Zamknięto także możliwość porodu rodzinnego. Od kilku tygodni grupa przyszłych mam walczyło o to, żeby szpitale ponownie wznowiły taką możliwość. Powstała nawet petycja, która została skierowana do rzeszowskich szpitali, żeby ponownie uruchomić porody rodzinne. W ostatnim czasie na wznowienie porodów rodzinnych zdecydował się szpital specjalistyczny PRO-FAMILIA z Rzeszowa, a dziś podobną decyzję przekazał Szpital Specjalistyczny w Mielcu. 

Rzesznik NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż przypomina:

Mimo, że liczba nowych zachorowań na COVID-19 nie jest już tak duża jak kilka miesięcy temu, warto pamiętać że pandemia zmieniła podejście do tego tematu i wymusiła konfrontację dwóch kwestii:

- potrzeby opieki bliskiej osoby, pomocy, pocieszenia i wsparcia w tak ważnym momencie życia rodziny,

- troski o zdrowie i życie mamy, dziecka i innych osób przebywających na oddziale położniczym.

Prawo do porodu rodzinnego wciąż obowiązuje, jednak życie ludzie jest najważniejsze. Biorąc pod uwagę, że każdy pacjent jest indywidualną osobą, również indywidualną decyzję podejmuje lekarz bądź ordynator oddziału.

Może zatem zdarzyć się sytuacja, gdy pacjentka spotka się z odmową dotyczącą porodu rodzinnego, związaną z bezpieczeństwem epidemicznym.W sytuacji braku uzasadnienia odmowy bądź innych działań stojących w sprzeczności z prawami pacjenta, uprzejmie informuję o możliwości złożenia skargi do Rzecznika Praw Pacjenta bądź Oddziału NFZ, na terenie którego znajduje się dany oddział szpitalny.

 

Szpital w Mielcu jest na TAK

Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, celem zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem. Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca, tj. ma sprawdzaną temperaturę ciała, oraz musi wypełnić formularz ankiety epidemiologicznej.

W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (ojciec dziecka, w szczególnych przypadkach inna bliska osoba, wyłącznie za zgodą kierownika placówki).

Osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją, nie miała styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu 14 dni od terminu porodu.

Nowe zasady, jakie obowiązują w szpitalu:

Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz dyżurny oddziału po wstępnym badaniu pacjentki i analizie ankiety epidemiologicznej. Osoba towarzysząca może przebywać na sali porodowej z chwilą rozpoczęcia się porodu, oraz w zależności od dostępności sali porodów rodzinnych. W przypadku osób towarzyszących przy porodzie rodzinnym, które są minimum 10 dni po drugiej dawce szczepienia przeciwko COVID-19, wymagamy dokumentu potwierdzającego szczepienie.

Jeśli osoba towarzysząca nie posiada dokumentu potwierdzającego szczepienie, wykonujemy test w kierunku COVID-19, tzw. „szybki test – Abotta „ w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w dniu przyjęcia.

Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny 2-metrowy dystans wobec innych osób poza rodzącą, zwłaszcza w traktach komunikacyjnych. W sali porodowej osoba towarzysząca zachowuje się zgodnie z poleceniami osoby położnej / lekarza. Osoba towarzysząca nie opuszcza sali porodowej, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego, co może mieć miejsce np. w nagłej sytuacji położniczej; w takim przypadku osoba towarzysząca oczekuje na pozwolenie powrotu (jeśli taki jest możliwy) bezpośrednio przed Traktem Porodowym.

Osoba towarzysząca po wejściu do sali porodowej dezynfekuje ręce i przez cały okres pobytu w sali porodowej ma założoną maseczkę ochronną i fartuch ochronny (w przypadku maski chirurgicznej zmienia ją co 2h, w przypadku masek FFP2/FFP3 stosuje się do zaleceń producenta). Ze względów bezpieczeństwa, osoba towarzysząca w porodzie i pacjentka rodząca podczas przemieszczania się po terenie szpitala (ciągi komunikacyjne) muszą mieć zasłonięte usta i nos maseczką ochronną. Szpital nie zapewnia masek oraz fartuchów ochronnych osobom towarzyszącym.

Po 2 godzinach od zakończenia porodu, osoba towarzysząca niezwłocznie opuszcza szpital. W przypadku porodu zabiegowego lub cięcia cesarskiego, nie dopuszcza się obecności osoby towarzyszącej.

Informacje w mediach społecznościowych

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy