Reklama

Reklama

Jest absolutorium dla wójta Padwi Narodowej

Opublikowano: 5 lipca 2021 10:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wójt gminy Padew Narodowa otrzymał jednogłośnie absolutorium radnych za wykonanie budżetu gminy za 2020 rok.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Padew Narodowa odbyła się szeroko rozumiana debata o stanie gminy. Jej podstawą był opracowany raport i materiały z wykonania budżetu gminy oraz informacja o zadaniach inwestycyjnych. Materiał ten stanowił podstawę do dyskusji na temat samodzielności finansowej gminy oraz możliwościach i kierunkach jej rozwoju.

W dyskusji padały stwierdzenia o tym, że na poziomie gminy podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące mieszkańców - bo ważne jest aby dzieci miały blisko do przedszkola, do szkoły, seniorzy do swego klubu, aby wszyscy korzystali z dobrych dróg i obiektów sportowych.

Jak stwierdził Wójt Gminy Robert Pluta "rok 2020 był dla nas wszystkich czasem próby i mierzenia się z nowymi wyzwaniami. Stanęliśmy przed niezwykle trudną rzeczywistością, która stawiała przed nami różnego rodzaju ograniczenia, zakazy i nakazy. Epidemia koronawirusa postawiła nas w nowej, nieznanej wcześniej sytuacji, która odwróciła i zmieniła naszą rzeczywistość, również tą samorządową. Zamiast otwierać i uczestniczyć, musieliśmy zamykać i ograniczać. Zmuszeni byliśmy do zminimalizowania kontaktów społecznych, w związku z czym niewiele w minionym roku odbyło się spotkań, wydarzeń sportowych czy innych uroczystości i imprez wpisanych w historię i tradycję naszej gminy. Nie odbyły się min. Dożynki Gminne oraz Gminne Święto Ziemniaka, które już od lat cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy, ale także w powiecie i województwie”. 

„Koronawirus w całej Polsce przeorganizował wszystkie dziedziny życia, jednak trudności związane z panującą pandemią nie wpłynęły na szczęście znacząco na naszą płynność inwestycyjną i realizowane w Gminie zadania.Pomimo panującej epidemii, która także dotknęła pracowników Urzędu Gminy i jednostek podległych, nie zamknęliśmy się dla naszych mieszkańców, którzy zawsze mogli liczyć na terminowe załatwianie spraw. Realizowaliśmy ważne projekty społeczne i gospodarcze. Kierowaliśmy je do wszystkich grup mieszkańców - od najmłodszych, po najstarszych. Mimo oczywistych utrudnień staraliśmy się utrzymać aktywność inwestycyjną gminy i wszystko, co było możliwe do zrobienia, robiliśmy, nie odkładając niczego „na jutro". Zostaliśmy także docenieni na zewnątrz, o czym świadczy drugie miejsce w Rankingu Samorządów 2020 „ Rzeczpospolitej " i wyróżnienie gazety codziennej „Nowiny" za stwarzanie przyjaznych warunków do zamieszkania  Wójt podkreślił, że na nasz wspólny sukces składa się praca nas wszystkich, nie tylko kierownictwa i pracowników Urzędu Gminy, ale także radnych, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych gminy i pracowników w nich zatrudnionych. To jest nasz wspólny sukces " – o tym mówiła Sekretarz Gminy Małgorzata Brożyna..

Podsumowując dyskusję Rada Gminy wyraziła aprobatę dla działań wójta gminy Roberta Pluty i jednogłośnie udzieliła mu wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2020 r.

 Zwrócono uwagę na rekordowo dużą liczbę inwestycji (27), przy niezbyt wysokiej kwocie wydatków - 2.892.317 zł. Wójt podkreślił, że wydatki inwestycyjne dotyczyły głównie takich obszarów, jak: 

- zadania wodno-kanalizacyjne wykonanie 369.421,00 zł

- drogi  wraz z oświetleniem  wykonanie 1.077.334,53 z ł

- prace modernizacyjne w budynkach gminnych wykonanie 396.034,20 zł

- infrastruktura rekreacyjna i sportowa wykonanie 758.282,22 zł.

Wśród wydatków inwestycyjnych w 2020 roku niewiele było inwestycji zakończonych (kort tenisowy w Padwi Narodowej, rekultywacja oczka wodnego „Mocydle” przy Szkole Podstawowej, po dwa obiekty drogowe w sołectwie Wojków, Rożniaty i Kębłów). Natomiast pozostałe wydatki majątkowe w większości wiążą się z opracowywaniem dokumentacji projektowej dla kolejnych inwestycji, które realizowane będą w latach następnych. Nowo rozpoczynane inwestycje stanowić będą o rozwoju naszej Gminy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.