reklama
reklama

Jesienna magia rezerwatu "Bagna Przecławskie". Idealne miejsce na rodzinny spacer [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: P. Konieczny

Jesienna magia rezerwatu "Bagna Przecławskie". Idealne miejsce na rodzinny spacer [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

Spacer po „Bagnach Przecławskich” to idealny pomysł na jesienną, rodzinną wycieczkę, z dala od miejskiego zgiełku i w bliskim kontakcie z naturą. | foto P. Konieczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościŚcieżka prowadząca przez bagna oferuje malownicze widoki. Mimo że teren jest podmokły, kładka umożliwia bezpieczne poruszanie się, co czyni rezerwat świetnym miejscem na rodzinne, niedzielne wycieczki.
reklama

Rezerwat przyrody „Bagna Przecławskie”, położony w malowniczej okolicy powiatu mieleckiego, o tej porze roku staje się jeszcze bardziej magiczny. Złote, czerwone i brązowe odcienie jesieni w połączeniu z charakterystycznym, podmokłym terenem przyciągają nie tylko miłośników przyrody, ale także rodziny, które wybierają to miejsce na weekendowe spacery.

Jesienne kolory i różnorodność roślin

Rezerwat „Bagna Przecławskie” powstał w 1979 roku, a jego celem jest ochrona torfowisk, terenów bagiennych oraz cennych gatunków roślin i zwierząt. Jesienią, tutejsze krajobrazy zyskują szczególny urok. Mgła unosząca się nad bagnami, szeleszczące liście pod stopami i charakterystyczne dźwięki dzikiej przyrody sprawiają, że spacer tutaj jest wyjątkowym doświadczeniem.

reklama

O tej porze roku można spotkać tu wiele interesujących gatunków roślin. Jedną z najbardziej charakterystycznych są mchy torfowce, które utrzymują wilgoć i tworzą rozległe poduszki na bagnach. Wśród innych roślin, takich jak sitowie, turzyce czy wełnianka, można spotkać nietypowe odmiany grzybów. Dominują barwy brązów i żółci. 

Rodzinne spacery wśród natury

Jesienny rezerwat przyciąga nie tylko przyrodników, ale również rodziny z dziećmi, które szukają spokoju i kontaktu z naturą. Mieszkańcy Mielca, a także pobliskich miejscowości chętnie wybierają trasę bagien na niedzielny spacer. Warto dodać, że trasa spacerowa o długości 300 metrów, powstała 19 stycznia 2024 bieżącego roku. Ścieżka prowadzi wzdłuż terenów leśnych i jest wyposażona w ławki oraz punkty widokowe, z których rozpościera się piękny widok na Bagno Przecławskie. Wybudowano ją z drewna modrzewiowego, co podkreśla naturalny charakter tego miejsca, a sama inwestycja ma na celu promocję okolicy oraz umożliwienie zwiedzania rezerwatu w bardziej zorganizowany sposób. Całość jest udostępniona dla turystów, którzy mogą skorzystać z wykonanej ścieżki edukacyjno-dydaktycznej. Przy trasie umieszczone są również tablice informacyjne.

reklama

Dojazd i parking

Najszybsza trasa z Mielca do Przecławia liczy niespełna 21 km. Biegnie ona ulicą Wojsławską i drogą wojewódzką 985 lub obwodnicą Mielca. Szacunkowy czas przejazdu wynosi 25 minut.
Przy głównej drodze prowadzącej przez las, dostępny jest darmowy, utwardzony parking. Znajduje się tam również altana z ławeczkami i stołem, która udostępniona jest dla zwiedzających. Na parkingu jest tablica informacyjna rezerwatu, zawierająca niezbędne informacje. Parking jest oznaczony w mapach GPS. 

Czego nie wolno robić w rezerwacie przyrody?

Spacerując po rezerwacie, warto pamiętać o zasadach ochrony przyrody, które mają na celu zachowanie tego wyjątkowego ekosystemu. W rezerwacie „Bagna Przecławskie” zabronione jest:

reklama

  • Zrywanie roślin oraz niszczenie roślinności,
  • Płoszenie lub niepokojenie zwierząt,
  • Zbieranie owoców, grzybów czy innych płodów runa leśnego,
  • Pozostawianie śmieci – zawsze zabieraj swoje odpady ze sobą,
  • Wchodzenie poza wyznaczone ścieżki – chronimy torfowiska, które są delikatnym ekosystemem,
  • Używanie pojazdów silnikowych w obrębie rezerwatu.
Przestrzeganie tych zasad pozwoli zachować wyjątkowe bogactwo przyrodnicze tego miejsca, a także sprawi, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się jego pięknem.

Zobaczcie, jak przecławski skarb wygląda o tej porze roku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama