Barometr zawodów 2021”, to cykliczne badanie przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jakich zawodach będzie łatwiej, a w jakich trudniej znaleźć pracę w najbliższym roku. Pokazuje, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w poszczególnych województwach i powiatach.
Bezrobocie w Polsce w grudniu ubiegłego roku wyniosło 6,2%. Jednak pomimo tego, że w ostatnim okresie odsetek bezrobotnych wzrasta, na polskim rynku pracy wiele branż zmaga się z deficytem pracowników. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do powiększenia luki kadrowej. W małych i średnich firmach budowlanych brakuje rąk do pracy z powodu odpływu pracowników z Ukrainy i Białorusi.
- W zapełnieniu luki w ostatnim czasie pomagali pracownicy fizyczni ze Wschodu, dla których polskie stawki były bardziej atrakcyjne. Epidemia koronawirusa spowodowała jednak, że wielu z nich wróciło na Ukrainę i to nawet mimo uwzględnienia przez rząd postulatu o automatycznym przedłużaniu ukraińskim pracownikom pozwoleń na pracę – powiedział Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.
W powiecie mieleckim najbardziej poszukiwani są kierowcy ciężarówek, pielęgniarki i położne oraz specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży
Kierowcy samochodów ciężarowych już od 3 lat figurują na tej liście jako zawód, w którym brakuje pracowników.
Najtrudniej w powiecie mieleckim mają szukający zajęcia ekonomiści oraz filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.
Prognoza najbardziej poszukiwanych zawodów w 2021 roku
1. Betoniarze i zbrojarze2. Brukarze
3. Cieśle i stolarze budowlani
4. Dekarze i blacharze budowlani
5. Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
6. Fizjoterapeuci i masażyści
7. Kierowcy autobusów
8. Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
9. Krawcy i pracownicy produkcji odzieży
10. Kucharze
11. Lekarze
12. Magazynierzy
13. Mechanicy pojazdów samochodowych
14. Monterzy instalacji budowlanych
15. Murarze i tynkarze
16. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
17. Nauczyciele przedmiotów zawodowych
18. Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
19. Operatorzy obrabiarek skrawających
20. Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
21. Piekarze
22. Pielęgniarki i położne
23. Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
24. Ratownicy medyczni
25. Robotnicy budowlani
26. Robotnicy obróbki drewna i stolarze
27. Samodzielni księgowi
28. Spawacze
29. Ślusarze
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.