reklama
reklama

Czy konsultacje społeczne rozwiążą problemy osób niepełnosprawnych?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Emanuel Grzegorczyk-Zając

Czy konsultacje społeczne rozwiążą problemy osób niepełnosprawnych? - Zdjęcie główne

Gmina miejska Mielec rozpoczęła konsultacje społeczne o dostosowaniu transportu publicznego do potrzeb osób niepełnosprawnych | foto Emanuel Grzegorczyk-Zając

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina miejska Mielec rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące ułatwień w transporcie dla osób z niepełnosprawnościami. W ankiecie internetowej znalazły się różne propozycje rozwiązań, które miałyby pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu w transporcie publicznym.
reklama

W ankiecie pojawiają się propozycje co do dostosowania m.in. autobusów, przystanków i dworca. O poszczególnych pozycjach w ankiecie rozmawialiśmy z Agatą Pogodą, prezes mieleckiego koła Polskiego Związku Niewidomych

Emanuel Grzegorczyk-Zając: Często podróżuje pani komunikacją miejską na terenie Mielca? 

reklama

Agata Pogoda: Ja osobiście nie tak często, z uwagi na to, że pracuję w Rzeszowie, więc jeśli chodzi o Mielec to tutaj jeżdżę autobusem dwa razy w tygodniu. Zauważyłam natomiast w pewnym momencie, że autobusy na terenie naszego miasta umilkły i nie było zapowiedzi głosowych przystanków. Na ten moment na szczęście zostało to naprawione i w części autobusów to już funkcjonuje. Członkowie PZN już to zauważyli. To jest bardzo potrzebne. Ja na przykład przyjeżdżam do Mielca wieczorem. Po zmroku, jako osoba słabowidząca, musiałam się naprawdę bardzo mocno wpatrywać czy wysiadam na odpowiednim przystanku. A są osoby, które widzą jeszcze słabiej ode mnie. Nasi członkowie muszą się poruszać autobusami, bo nie mogą sami jeździć samochodami. Te zapowiedzi głosowe bardzo im pomagają. 

reklama

EGZ: Co do konkretnych punktów z ankiety, co ze zmian dotyczących przystanków autobusowych jest pani zdaniem najbardziej potrzebne?

AP: Na pewno wiaty nad przystankami bardzo by się przydały. Z autobusów korzystają nie tylko osoby niewidome, niedowidzące i niepełnosprawne, ale także ludzie starsi. Przynajmniej jakiś daszek powinien się znaleźć nad każdym przystankiem. Kontrastowe oznaczenia przystanków również byłyby bardzo przydatne. Dobrze byłoby to zrobić nie tylko farbą, ale tymi płytami prowadzącymi. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. W ankiecie nie ma tej opcji, ale świetnym rozwiązaniem jest udźwiękowienie przystanków. W innych miastach funkcjonuje system, który wyczytuje dla nas kolejne autobusy. Uruchamiamy go za pomocą pilota, lub przycisku na słupku. 

reklama

EGZ: W ankiecie proponuje się również zmiany dotyczące samych autobusów. 

AP: Rozkładana rampa to na pewno bardzo duże ułatwienie. W ankiecie proponują oznaczenia w alfabecie Breil'a, ale dziś są takie czasy, że mało kto się nim posługuje. Zamiast tego przydałyby się duże cyfry i litery, oraz kontrasty. Ważne, żeby dobrze funkcjonował system nagłośnienia i zapowiedzi przystanków. To będzie dużo większe ułatwienie, bo osoba, która nic nie widzi, nie będzie nawet wiedziała gdzie szukać oznaczeń. Oczywiście, mogłoby pomóc, ale nie jest konieczne. Wyposażenie ułatwiające orientację to również konieczność. 

EGZ: Pozostaje jeszcze kwestia dworca, gdzie również mają zostać wprowadzone zmiany. 

AP: Podjazdy dla wózków są bardzo potrzebne. Sersze przejścia również się przydadzą. Pomiędzy krzesełkami w budynku dworca nie ma na tyle miejsca, żeby przejechać wózkiem. Toalety dla osób z niepełnosprawnościami to taka podstawa. Bardzo potrzebne jest też pomieszczenie dla rodziców z dzieckiem. 

EGZ: Czy czegoś brakuje w tej ankiecie? 

AP: Propozycje z ankiety to taka podstawa dla zapewnienia komfortu podróżowania. Problematyczna jest kwestia biletów elektronicznych. W innych miastach jeździmy na legitymację PZN, a w Mielcu musimy odbijać bilet przy kasowniku. Mamy problem z dostrzeżeniem tego urządzenia. Przekazywanie komuś biletu też jest problematyczne. W czasie pandemii ludzie się po prostu bali. Nie widzimy również szyb, więc przydałyby się taśmy kontrastowe na wysokości naszych oczu. Ludzie potrafią też zostawić hulajnogi na środku chodnika. Dla osoby, która widzi prawidłowo to nie jest problem, ale dla nas tak. 

Ankietę do konsultacji można wypełnić TUTAJ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama