reklama
reklama

Czy w mieleckich lasach występuje zagrożenie pożarowe? Rozmawiamy z Nadleśniczym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czy w mieleckich lasach występuje zagrożenie pożarowe? Rozmawiamy z Nadleśniczym - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościLato niesie ze sobą ryzyko pożarów lasu. Zapytaliśmy Nadleśniczego Huberta Sobiczewskiego, jak wykrywa się pożary, jakie środki bezpieczeństwa stosować, aby minimalizować ryzyko powstania pożaru i jak określa się stopień zagrożenia.
reklama

Od marca do września trwa bezpośrednia akcja zapobiegawcza, polegająca na patrolowaniu lasów pod kątem wykrywania pożarów.

Dwa razy dziennie, o godzinie 9:00 i 13:00, Instytut Badawczy Leśnictwa określa stopień zagrożenia pożarowego, w skali od I do III, gdzie najwyższy stopień oznaczamy III, a najniższy I. W ten sposób ocenia się możliwość zaistnienia pożaru w danym dniu, w określonej części kraju, w zależności od zmian pogodowych i lokalnych pomiarów, np. wilgotności ściółki leśnej. Wartość stopnia zagrożenia pożarowego lasu decyduje o rodzaju podejmowanych przez nadleśnictwo przedsięwzięć - mówi Nadleśniczy Hubert Sobiczewski.

Kluczową kwestią jest określenie zagrożenia pożarowego. Na tej podstawie, Nadleśnictwo wdraża odpowiednie procedury. Przy najniższym stopniu zagrożenia, działania polegają na obserwacji terenu przy pomocy kamer. Jeśli zagrożenie jest wysokie, uruchamiane są piesze patrole służby leśnej. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie ryzyko wystąpienia pożaru jest wysokie.

reklama

W obecnym czasie sytuacja pożarowa w mieleckich lasach jest dynamiczna i zależy głównie od lokalnych warunków atmosferycznych. Przy dłuższym braku opadów zagrożenie pożarowe jest wysokie. W ostatnich dniach odnotowaliśmy zagrożenie
pożarowe w stopniu II i III. - dodaje Nadleśniczy 

W kwestii przeciwdziałania i zwalczania pożarów lasów, bardzo ważna jest współpraca Nadleśnictwa z Komendami Powiatowymi Straży Pożarnej w Mielcu i Kolbuszowej. W jej ramach określane jest postępowanie na wypadek wystąpienia pożaru, oraz udostępniane są tereny leśne do ćwiczeń. 

Aby uniknąć pożarów, bardzo ważna jest prewencja i zdrowy rozsądek ludzi. 

Aby uniknąć pożaru lasu nie należy m.in. używać otwartego ognia w lesie, poza miejscami do tego wyznaczonymi, np. miejscami do rozpalania ognisk. Istotne jest również, by po zakończeniu ogniska dokładnie zagasić palenisko. Nie należy również wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi, gdyż rozgrzane elementy mogą wywołać pożar. Wyjątkiem są drogi udostępnione do ruchu publicznego, o czym informuje znak przy wjeździe. Jeśli takiego znaku nie ma, to w myśl Ustawy o lasach, obowiązuje zakaz wjazdu. W lesie można palić tytoń wyłącznie na drogach utwardzonych i miejscach wyznaczonych. Ważne jest, aby dokładnie zgasić niedopałek przed wyrzuceniem go do kosza - podkreśla Nadleśniczy.

reklama

Będąc świadkiem pożaru, najlepiej zadzwonić na numer 112, podając przy tym wielkość pożaru, orientacyjną lokalizację, oraz informując co się pali. Leśnicy przestrzegają przed samodzielnymi próbami gaszenia pożarów, ponieważ mogą się one rozprzestrzeniać z prędkością nawet 100 km/h. Jak podkreślają, wiosna i lato to szczególnie niebezpieczne okresy.

reklama

Pożary podpowierzchniowe powstają najczęściej od drugiej połowy wiosny do końca lata. Sprzyjają im długie okresy suszy, powodujące obniżenie się poziomu wód gruntowych. Pożary te powstają z zasady na torfowiskach, jak również na głębokich murszach. Pożary pokrywy gleby są najczęściej występującymi spośród wszystkich rodzajów pożarów leśnych. Powstają one na dnie lasu, a w wyniku ich rozprzestrzeniania się spalaniu ulegają: ściółka, mech, runo, krzewy, leżanina, podrosty, kora i płytko znajdujące się korzenie. Pożary całkowite obejmują swoim zasięgiem cały przekrój pionowy drzewostanu. Powstają wskutek pożarów pokrywy gleby. Ogień w koronach drzew rozprzestrzenia się szybciej niż po pokrywie gleby, dlatego po przebyciu pewnej odległości, bez podsycania od dołu, zanika. Pożary pojedynczego drzewa powstają zazwyczaj w wyniku celowego podpalenia bądź uderzenia pioruna. W pierwszym wypadku są one o tyle niebezpieczne, że mogą przerodzić się w pożar pokrywy gleby. Natomiast występujące czasami pożary drzew od wyładowań atmosferycznych nie stanowią istotnego zagrożenia, gdyż zwykle towarzyszą im intensywne opady. - mówi Hubert Sobiczewski

reklama

Pamiętajmy, aby w czasie spacerów po lesie zachowywać się odpowiedzialnie i nie podejmować działań, które mogłyby spowodować pożar. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama