Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień. Rozpoczyna się on Niedzielą Palmową, zwaną także Kwietną, Kwiecą, Wierzbną. Święcimy wówczas w kościołach palmy, czyli w polskich warunkach przyrodniczych zazwyczaj gałązki wierzby, pokryte baziami lub świeżymi listkami. Te bazie (bagniątka) były w tradycji ludowej uważane za lekarstwo, dlatego połykano je, wierząc, że ochronią przed chorobami. Uderzano się też młodymi gałązkami wierzby, wypowiadając przy tym słowa: "wierzba bije, nie ja biję, za tydzień – wielki dzień, za sześć noc - Wielkanoc".
Był także inny zwyczaj związany z Niedzielą Palmową, mianowicie procesje, w czasie których wożono drewnianą figurkę Chrystusa na osiołku, na pamiątkę Jego wjazdu do Jerozolimy.
Dziś wspominamy, jakie obrzędy w ostatnich latach towarzyszyły Niedzieli Palmowej w ostatnich latach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.