Reklama

Jak się dostać do żłobka?

Opublikowano: sob, 25 sty 2020 16:05
Autor:

Jak się dostać do żłobka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od października zeszłego roku zostały wprowadzone kluczowe zmiany w mieleckich publicznych żłobkach. Inne są już kryteria przyjmowania do nich dzieci.

Dzisiaj, choć zamykane są szkoły, to żłobki przeżywają prawdziwy rozkwit. Nic dziwnego, bo coraz więcej kobiet po urlopie macierzyńskim chce wrócić do pracy i potrzebnych jest coraz więcej miejsc dla maluchów. Nie każdy ma w pobliżu chętną do pomocy babcię, niewiele osób stać też na zatrudnienie niani.  Dlatego profesjonalne placówki stają się niezbędne.

Jak informuje Wanda Bargiel – dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich w Mielcu - liczba miejsc w publicznych żłobkach systematycznie wzrasta. Na przełomie kilku ostatnich lat liczba ta uległa podwojeniu i wzrosła ze 180 do 385 miejsc. W 2013 r. utworzono m.in. 40 nowych miejsc z udziałem Programu Maluch, a w  listopadzie 2017 utworzono filię żłobka nr 3 przy ul. Drzewieckiego. Także modernizacja istniejących obiektów żłobkowych pozwoliła na uruchomienie kolejnych nowych miejsc. 

Ponadto planowane są 2 nowe oddziały żłobkowe dla 45 dzieci w przedszkolu nr 20 na osiedlu Smoczka, które aktualnie pozostaje w budowie. Oddziały żłobkowe przeznaczone będą dla dzieci pomiędzy 2 – 3 rokiem życia i zostaną uruchomione z chwilą oddania do użytku nowego przedszkola, którego otwarcie przewidziane jest na wrzesień 2020 r.

Już nie na papierze

 Od stycznia bieżącego roku nie można składać wniosków do żłobka w wersji dotychczasowej, czyli papierowej. Chociaż elektroniczna rekrutacja została uruchomiana już w październiku 2019 r., to od stycznia 2020 r. obowiązuje bezwzględny obowiązek stosowania tej reguły. Elektroniczna rekrutacja dzieci do żłobków miejskich odbywa się za pomocą systemu elektronicznego i polega na wypełnieniu formularza/wniosku wyłącznie w formie elektronicznej. Rekrutacja elektroniczna wymaga posiadania przez rodzica/opiekuna profilu zaufanego.

Rekrutacja do żłobków ma charakter ciągły, a przyjęcie dziecka do wybranego przez rodzica żłobka uzależnione jest od liczby wolnych miejsc w danej placówce i w danej grupie wiekowej. Do żłobków wchodzących w skład Zespołu Żłobków Miejskich mogą być przyjmowane dzieci z terenu gminy miejskiej Mielec. 

 W odróżnieniu od lat ubiegłych, gdzie podczas przyjęcia do żłobka decydowała kolejność zgłoszeń, obecnie obowiązują kryteria wraz punktami.

 Opłaty za żłobek reguluje Uchwała Rady Miejskiej w Mielcu, a także Statut ZZM. Opłata za pobyt wynosi 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 260 zł/miesiąc). Uchwała ta przewiduje również ulgi w opłacie za pobyt, m.in. z tytułu wielodzietności rodziny, uczęszczania rodzeństwa do żłobka itp. Natomiast opłata za wyżywienie określana  jest dzienną stawką żywieniową, ustalaną w oparciu o obowiązujące normy fizjologiczne oraz aktualne ceny artykułów spożywczych. Obecnie nie przekracza kwoty 4,50 zł/dzień. 

 

Obowiązujące kryteria przyjęcia do żłobków:

Dziecko niepełnosprawne, co do którego nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne uniemożliwiające mu korzystanie ze żłobka – 20 pkt.
Wielodzietność rodziny dziecka (troje i więcej dzieci w rodzinie) – 20 pkt.
Oboje z rodziców dziecka pracują lub uczą się w systemie dziennym/rodzic samotnie wychowujący dziecko pracuje lub uczy się w systemie dziennym – 19 pkt.
Dziecko objęte pieczą zastępczą – 19 pkt.
Co najmniej jeden rodzic dziecka posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy – 15 pkt.
Dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza do tego samego żłobka – 15 pkt.
Równoczesne zgłoszenie dwojga lub więcej dzieci do tego samego żłobka – 10 pkt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.