Dziś niestety karnawał nie jest już obchodzony tak hucznie, jak przed laty. Dawniej w każdej wiosce i miasteczku odbywały się liczne zabawy i bale, na które przybywali mieszkańcy spragnieni tańców, śpiewów i wspólnej radości. Popularne były zwłaszcza bale kostiumowe, na których można było podziwiać fantazyjne przebrania – od tradycyjnych ludowych strojów po postacie z bajek i filmów.
Nie tak dawno, bo jeszcze w latach 80. i 90., bale karnawałowe organizowano również w szkołach. Dzieci przygotowywały własnoręcznie robione maski i kostiumy, a nauczyciele dbali o muzykę i atrakcje. Do tradycji należały konkursy na najciekawsze przebranie oraz wspólne tańce w rytmie popularnych przebojów. W domach kultury organizowano większe imprezy dla dorosłych, często z kapelami na żywo, które grały do białego rana.
Obecnie, z powodu zmieniającego się stylu życia, karnawałowe zabawy straciły nieco na popularności. Zmiany te są widoczne zwłaszcza w szkołach – jeszcze kilka lat temu bale przebierańców były stałym punktem karnawału, jednak takie wydarzenia organizowane są coraz rzadziej.
Jednak mimo upływu lat, niektóre tradycje nadal są pielęgnowane. W wielu domach wciąż urządza się rodzinne spotkania, na których królują pączki, faworki i inne karnawałowe słodkości.
Z okazji zbliżającego się Tłustego Czwartku zapraszamy Was do podróży w przeszłość! Przygotowaliśmy galerię zdjęć z naszego archiwum, na których możecie zobaczyć, jak wyglądały bale i zabawy karnawałowe w naszym powiecie przed laty. Może odnajdziecie na nich swoich bliskich lub znajomych?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.