Reklama

Polsko-ukraińska integracja w Woli Mieleckiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 12 kwi 2022 07:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Niedzielę Palmową mieszkańcy gminy Mielec zaprosili Ukraińców przebywających obecnie na terenie ich gminy do wspólnego spędzenia popołudnia. Spotkanie było okazją do integracji, poznania polskich i ukraińskich zwyczajów wielkanocnych oraz kilku chwil wytchnienia od rzeczywistości panującej u naszych sąsiadów.

- Każdy z nas powinien żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Niestety bestialstwo i agresja Rosji sprawiła, że w trosce o bezpieczeństwo musieliście opuścić Ukrainę i znaleźć obecnie schronienie między innymi tu w Polsce - w Gminie Mielec.  Chcielibyśmy Was zapewnić, że w naszym kraju nic Wam nie grozi, a dzisiejsze spotkanie, bez względu na wyznawaną wiarę niech będzie wspólnym przygotowaniem do zbliżających się Świąt. Nieważne czy jesteśmy chrześcijanami, grekokatolikami czy osobami wyznania prawosławnego, dziś przede wszystkim wszyscy jesteśmy wspólnotą, która wierzy w wolną i silną Ukrainę – tymi słowami spotkanie rozpoczął Damian Małek, dyrektor SOKiS.

Następnie słowa wsparcia, życzenia, paczki żywnościowe oraz pisanki Wielkanocne zebranym przekazali poseł  Fryderyk Kapinos, wójt gminy Mielec, Józef Piątek, oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan. 

Inicjatorkami i pomysłodawczyniami spotkania były Panie z KGW Wola Mielecka. Panie zadbały, aby na stołach nie zabrakło wielkanocnego barszczu oraz tradycyjnych wypieków. Przygotowały również świąteczne nakrycia stołów, a także stoiska z watą cukrową i popcornem. Ponadto zadbały o odpowiedni ciepły klimat, dzięki któremu każdy mógł tego dnia  poczuć się jak w jednej wielkiej rodzinie. 

– Jest nam niezmiernie miło, że przyjęliście nasze zaproszenie, a jeśli chodzi o pomysł dzisiejszego spotkania zrodził się on wspólnie. Nasze Panie chciały coś zrobić dla Was mieszkańców Ukrainy, którzy musicie żyć w takich niepewnych czasach.  Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc, a szczególnie Wam dziewczyny za to, że jesteście takie wspaniałe i chcecie pomagać. Dziś na wielu twarzach naszych gości możemy zauważyć uśmiech, co jest dla nas największym szczęściem – powiedziała do gości Danuta Wiącek, przewodnicząca KGW Wola Mielecka.   

W spotkaniu uczestniczyli również Proboszcz Parafii pw. Opatrzności Bożej w Woli Mieleckiej ks. Zbigniew Smołkowicz oraz Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie, ks. Andrzej Rams, który posługę kapłańską przez blisko 10 lat pełnił również na Ukrainie. Duchowni przekazali zebranym słowa otuchy oraz święte obrazki. 

O oprawę artystyczną spotkania zadbali artyści z Ośrodka Kultury. W utworach muzyki rozrywkowej zaprezentowała się Grupa Wokalna, a polską kulturę ludową przybliżyli członkowie ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Kapela Ludowa. Wszyscy chętni pod okiem pracowników Ośrodka Kultury, na warsztatach rękodzieła, mogli wykonać Wielkanocne Pisanki.

- Tam na Ukrainie zostawiliśmy nie tylko naszych bliskich, ale i część siebie. Cały czas się o nich martwimy, ale Wy robicie dla nas tak dużo. Przyjęliście nas i nasze rodziny pod swój dach, pomagacie nam i opiekujecie się nami. Jesteście dla nas jak bracia i siostry. Dziękujemy Wam za to wszystko. Ciężko słowami wyrazić wdzięczności, jaką czujemy - w imieniu narodu ukraińskiego podziękowała Natalia.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy