Reklama

IMGW podało pogodę na lato. Sprawdź, kiedy będzie najcieplej, zanim zaplanujesz wakacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał prognozowaną temperaturę na lato. Jeżeli planujecie urlop w kraju, koniecznie ją sprawdźcie. Jeden z wakacyjnych miesięcy będzie zdecydowanie cieplejszy.

Mimo że kalendarzowe lato nadejdzie dopiero 21 czerwca, to według zapowiedzi synoptyków ciepłe dni uraczą nas już od początku miesiąca. Co prawda nie przyjdą nagle tropikalne upały, ale temperatury będą zachęcały do aktywności i przebywania za zewnątrz. Zdaniem IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Według prognoz długoterminowych pogoda nad morzem może wynieść ok 20 stopni C, w górach 16 stopni C, natomiast na Mazurach 19 stopni. 

Zdecydowanie cieplej będzie natomiast w lipcu. Według synoptyków temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, co oznacza, że musimy przygotować się na słoneczne dni. Natomiast opady we wszystkich województwach pozostają na tym samym poziomie, co w poprzednich latach. To dobry miesiąc na wakacje nad wodą. Warto więc poszukać ofert nad morzem czy na Mazurach.

Pogoda długoterminowa przewiduje, że nad morzem będzie wówczas ok. 23 stopnie Celsjusza (w cieniu), w górach ok. 22 stopni C. Najcieplej ma być na Mazurach. Tu termometry mają pokazywać nawet 26 stopni. 

Po ciepłym lipcu chłodniejszy sierpień, nad morzem opady

Wybierając się na wypoczynek w sierpniu, nie powinniśmy zapominać o ciepłym ubraniu, ponieważ IMGW przewiduje w tym czasie niższe niż poprzednich latach temperatury. Szczególnie w północnej części kraju będzie chłodniej. Suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma powyżej normy. Dlatego w tym miesiącu zalecany wypad w inne zakątki Polski.

Osoby, które lubią wyjeżdżać na urlop we wrześniu, nie powinny w tym sezonie narzekać na pogodę. W tym roku bowiem, według prognoz, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się normie.

Prognozowaną średnią temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych znajdziecie w naszej galerii.

W normie, powyżej albo poniżej - czyli jak to właściwie działa? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Jak zatem interpretować pojęcie "normy" w pogodzie? IMGW tłumaczy, że podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. I tak:

  • Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • Poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • W normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy