reklama

Ile ważą tornistry uczniów podstawówki? Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w SP w Gawłuszowicach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 października, w całym kraju, odbyła się inauguracja Miesiąca ważenia tornistrów. Badania przeprowadzane przez GIS w blisko 700 szkołach wykazały, że wysoki odsetek uczniów nosi „ponadnormatywne” tornistry. Taka akcja została przeprowadzona również w Szkole Podstawowej w Gawłuszowice.
reklama

Sanepid w Gawłuszowicach

Pod koniec września pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Mielcu zważyli tornistry uczniów klas I-IVw Szkole Podstawowej w Gawłuszowicach. Przeprowadzili również dla nich pogadankę na temat profilaktyki wad postawy. Przedstawiciel sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE, wraz z uczniami, przygotował i ważył przykładowy tornister czwartoklasisty. Na koniec spotkania, każdy w uczestników otrzymał broszurę "Dekalog lekkiego tornistra".

Miesiąc ważenia tornistrów

1 października, w całym kraju, odbyła się inauguracja Miesiąca ważenia tornistrów. Jest to akcja edukacyjna zainicjowana przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, realizowana przez inspekcję sanitarną z udziałem przedstawicieli kuratoriów oświaty. Badania przeprowadzane w 2016 roku przez GIS w blisko 700 szkołach wykazały, że wysoki odsetek uczniów nosi „ponadnormatywne” tornistry. Nadmierne przeciążenie tornistrów dotyczy uczniów klas I-III szkół podstawowych, gdzie 58% uczniów nosi ekwipunek przekraczający 10% masy ciała, a 17% aż 15% masy ciała. Poważnym problemem jest przeciążenie tornistrów pierwszoklasistów, gdzie w 2016 r. stwierdzono 10% przekroczenie masy ciała u 65% uczniów i 21% przekroczenie masy ciała u 15% uczniów klas pierwszych.

Należy również pamiętać – na co zwróciła uwagę Minister Anna Zalewska – że nauczyciele przy realizowaniu podstawy programowej nie muszą korzystać z tradycyjnych podręczników. Warto, aby korzystali z zasobów internetu, w tym m.in. bezpłatnych materiałów edukacyjnych, a także e-podręczników, z których można korzystać podczas zajęć. 

Kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka. Ciężkie tornistry mogą przyczynić się do niewłaściwej postawy, bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc. Cel Ogólnopolskiego Dnia Tornistra to zwrócenie uwagi na edukację prozdrowotną ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy.

Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama