Reklama

Reklama

Ile Państwo łoży na Kościół? Takiej sumy jeszcze nie było

Opublikowano: pt, 25 cze 2021 14:30
Autor: | Zdjęcie: iStock

Ile Państwo łoży na Kościół? Takiej sumy jeszcze nie było - Zdjęcie główne

Państwo łoży na Kościół rekordowo dużo. Takiego wzrostu jeszcze nie było | foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fundusz Kościelny powstał 8 marca 1950 roku. Miała to być rekompensata za majątki, które państwo odebrało Kościołowi. Blisko 182 mln zł przeznaczył rząd na Fundusz Kościelny w 2020 roku. Tak wynika z kontroli NIK, do wyników której dotarli dziennikarze.

Reklama

Fundusz Kościelny powstał 8 marca 1950 roku. Miała to być rekompensata za majątki, które państwo odebrało Kościołowi.

Z biegiem lat zasady się zmieniły i obecnie pieniądze są przeznaczane głównie na składki społeczne i zdrowotne duchownych, remonty obiektów sakralnych czy działalność charytatywną. Z tego funduszu mogą czerpać wszystkie zarejestrowane związki wyznaniowe, ale nie jest tajemnicą, że największą jego cześć otrzymuje kościół katolicki.

 

Jeszcze w latach 90. fundusz opiewał na mniej niż 10 mln zł rocznie, ale rósł. Do 2012 roku było to poniżej 100 mln zł. w 2017 r. już 159 mln zł. w 2018 r. - 176 mln zł, a w 2019 r. było to 171 mln zł.

 

Rzeczpospolita” właśnie ujawniła informacje zebrane przez Najwyższą Izbę Kontroli, która wskazuje, że w 2020 r. kwota przeznaczona dla kościołów i związków wyznaniowych w Polsce była rekordowa i wyniosła aż 181,8 mln zł, czyli o ok. 11 mln zł więcej, niż rok wcześniej.

 

Czym to jest spowodowane?

MSWiA, odpowiadając na pytania dziennikarzy, wyjaśniło, że to efekt zwiększenia minimalnego wynagrodzenia.

"Wzrost minimalnego wynagrodzenia powoduje wzrost składek ZUS, co przekłada się na konieczność przekazania przez Fundusz Kościelny wyższych środków na konto ZUS." - tłumaczą urzędnicy.

 

Za likwidacją Funduszu Kościelnego są Platforma Obywatelska i Polska 2050, które proponują, aby w zamian wprowadzić dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościoła.

Rzeczpospolita” zaznacza jednak, że takiej woli nie ma po stronie PiSu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Tylko takie rozwiązanie !

    Wierni utrzymują swoich pasterzy , dobrowolny odpis podatkowy na rzecz kościoła , podobnie jak w Niemczech , wtedy okaże się ilu jest wiernych chcących ich utrzymywać ?