Grzegorz Lato, jako bohater muralu został wybrany nieprzypadkowo. STS, sponsor reprezentacji Polski od 2014 roku, chce w ten sposób upamiętnić 50. rocznicę zdobycia przez reprezentację Polski trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w Niemczech. Wielki udział w tym sukcesie miał właśnie Lato, który został Królem Strzelców turnieju w siedmioma trafieniami.
– Ten mural to dla mnie ogromne wyróżnienie, szczególnie, że powstaje w mieście, w którym rozpoczynałem swoją przygodę z piłką. Jestem wdzięczny mecenasowi dzieła, sponsorowi reprezentacji Polski, czyli firmie STS, że uhonoruje mnie w ten sposób
– mówi Grzegorz Lato.
Wielką radością jest dla mnie, że mając swój mural, będę mógł dołączyć do już wyróżnionych tak najważniejszych postaci polskiej piłki – Włodzimierza Lubańskiego czy Włodzimierza Smolarka, ale przede wszystkim do trenera Kazimierza Górskiego, który jest głównym autorem sukcesu na mistrzostwach
- dodał.
Mecenasem sponsor reprezentacji Polski
Mecenasem projektu jest lider krajowego rynku bukmacherskiego i sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej – firma STS.
Sport leży w naszym DNA, jesteśmy z nim nieodłącznie związani. Od dekady, jako sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej, angażujemy się w świętowanie ważnych momentów dla rodzimego sportu. Takim bez wątpienia jest 50. rocznica od wywalczenia brązowego medalu na Mistrzostwa Świata. Cieszę się, że po raz kolejny możemy współpracować z artystami z Czary-Mury i ponownie, po muralach Włodzimierza Lubańskiego i Włodzimierza Smolarka, uhonorować wielkiego sportowca, jakim jest Grzegorz Lato. Inicjatywa ta świetnie wpisuje się w realizowaną przez nas strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która w dużej mierze opiera się na działaniach Fundacji STS oraz właśnie na działaniach sponsorskich – mówi Paweł Rabantek, chief marketing officer w grupie STS.
Mural Grzegorza Lato, to czwarty projekt w ramach inicjatywy “Pamiętajmy o sportowcach”, którego celem jest upamiętnienie wybitnych polskich zawodników. Inauguracją było odsłonięcie w 2021 roku muralu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego w Warszawie przy ulicy Madalińskiego 49/51, na budynku, w którym przez ponad 30 lat mieszkał trener tysiąclecia.
Sport od lat jest jednym z najważniejszych aspektów życia społecznego, gdyż pozwala się jednoczyć, kształtuje dobre postawy, wpływa na nasz rozwój. Równolegle stanowi sporą część historii. Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy, by tych najbardziej znaczących dla rodzimego sportu i pokoleń kibiców sportowców honorować w szczególny sposób, a zarazem sprawić, by świadomość ich dokonań nie została zapomniana
- mówi Paweł Rabantek.
Muralami ocalają od zapomnienia
Wykonawcy muralu, duet artystyczny Czary-Mury (Marta Piróg i Marek Grela) najchętniej wykonuje malowidła upamiętniające ważne postacie dla polskiej historii w wielu dziedzinach. W swej filozofii zakłada ocalenie od zapomnienia uznanych osób, uhonorowanie ich osiągnięć, a także edukację społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia, które wychowuje się już na zupełnie innych wzorcach. Do takich osób niewątpliwie zalicza się Grzegorz Lato. Sam fakt uhonorowania postaci dla artystów to jednak za mało.
Zawsze na nasze murale szukamy miejsca z ważnym dla postaci kontekstem i nigdy nie jest to miejsce przypadkowe
– tłumaczy Marek Grela, z Czary-Mury
W przypadku Grzegorza Lato jest to Mielec, co więcej – ulica Kusocińskiego, w pobliżu której piłkarz rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. Zachęcamy, by na bieżąco śledzić postępy prac przy ul. Kusocińskiego w Mielcu
- dodaje Marta Piróg.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.