Reklama

Grypa znów w natarciu! Porady z mieleckiego pogotowia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Grypa znów w natarciu! Porady z mieleckiego pogotowia - Zdjęcie główne

Mieleckie pogotowie doradza w kwestii sezonu grypy | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie dwa lata pozwoliły nam nieco zapomnieć o grypie, ponieważ obowiązywały maseczki, kontakty społeczne były ograniczone, powszechnie odkażaliśmy dłonie lub też po prostu myliśmy je bardzo starannie. - Ten sezon jest zupełnie inny. Grypa szaleje, covid-19 też wcale nie zniknął, więc apelujemy, by w uzasadnionych przypadkach wrócić do zwyczajów, które wielu ludziom wręcz uratują życie – mówi dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Niestety bardzo szybko po tym, gdy grypa trochę odpuściła, przestało się mówić o tym, że jest bardzo groźna i warto robić wszystko co się da, by jej uniknąć. – W tym sezonie interweniujemy u pacjentów, u których już sam przebieg choroby jest bardzo ciężki. A często to dopiero początek. Grypa może pozostawić powikłania, których jest cała masa, począwszy od zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, anginy, aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie mięśnia sercowego czy posocznicę. I tu nie chodzi o to, by straszyć, ale aby sobie uświadomić, że niedogodności związane ze szczepieniem, noszeniem maseczek, częstym odkażaniem rąk, czy unikaniem wychodzenia w większe skupiska ludzi są niczym w porównaniu z tym, co może nam grozić w związku z grypą. Znacznie zaostrza ona także przebieg infekcji koronawirusem – alarmuje Grzegorz Gałuszka.

Zwykle szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem, choć sezony grypowe mogą przebiegać każdego roku inaczej. Jednak ważne, by np. ze szczepieniem zdążyć przed kumulacją zachorowań. Już teraz jest ich bardzo wiele, a nie mamy pewności, że to już szczyt. Na szczepienie powinny się zdecydować szczególnie osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania, czyli osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby o obniżonej odporności oraz chorujące przewlekłe. Zaszczepić można się nawet w niektórych aptekach, gdzie jest możliwość poddania się badaniu kwalifikacyjnemu.

 Ale warto sobie przypomnieć wszystko to, co chroniło nas m.in. przed grypą w latach ubiegłych.

1. W miejscach publicznych noś maseczkę, a jeśli już źle się czujesz to nawet w trakcie kontaktu z domownikami, od których jednak warto się w miarę możliwości odizolować. 

2. Jesteś chory? Pozostań w domu! Dziecko źle się czuje? Nie posyłaj go do przedszkola lub szkoły. 

3. Na zakupy wybieraj miejsca jak najmniej uczęszczane, używaj rękawiczek jednorazowych. Jeśli już jesteś chory, jeśli możesz, poproś kogoś aby zrobił ci zakupy.

4. Na co dzień unikaj tłumów, w ten sposób zminimalizujesz ryzyka zarażenia się.

5. Noś przy sobie środki odkażające, często i starannie myj ręce. 

– Przy pierwszych objawach warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który ma również możliwość realizować wizyty domowe. W weekendy i święta zastępuje go Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które w Mielcu mieści się w budynku szpitala – podkreśla dyrektor PSPR Mielec.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy