Reklama

Gmina Tuszów Narodowy. Jakie inwestycje w budżecie są przewidziane na ten rok?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Tuszów Narodowy

Gmina Tuszów Narodowy. Jakie inwestycje w budżecie są przewidziane na ten rok? - Zdjęcie główne

Radni jednogłośnie zaakceptowali budżet przygotowany przez władze gminy. | foto Gmina Tuszów Narodowy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Gminy Tuszów Narodowy na ostatniej w 2022 roku sesji, jednogłośnie przyjęła budżet gminy na 2023 rok. To ma być czas kolejnych dużych inwestycji.

Projekt budżetu przed przystąpieniem do głosowania  został omówiony przez wójta gminy, który podkreślił, że jest to kolejny rok dużych inwestycji, podobnie jak to miało miejsce w mijającym roku.

Dochody budżetu gminy planowane są w wysokości 57 136 212 zł, w tym majątkowe 21 306 350 zł.

Wydatki budżetu planowane na poziomie 67 005 615 zł. Planowany deficyt 9 869 403 zł zostanie sfinansowany przychodami z tytułu kredytów lub pożyczek w kwocie 4 469 403 zł oraz wolnych środków w kwocie 5 400 000 zł. Na koniec 2023 roku planowane zadłużenie wyniesie 7 031 719 zł, a na inwestycje planuje się przeznaczyć kwotę 30 319 240 zł.

Zadania inwestycyjne będą realizowane w dużej części z pozyskiwanych dotacji środków krajowych i unijnych.

Spośród wydatków bieżących znaczącą pozycję w budżecie stanowią wydatki na oświatę, tj. 17 375 822 zł, w tym 10 631 154 zł to subwencja i dotacje oraz opłaty na dożywianie dzieci. Pozostała część jest dopłacana ze środków własnych gminy.

W ramach funduszu sołeckiego, o wykorzystaniu którego decydują mieszkańcy, zaplanowano kwotę 508 697 zł.

Cały budżet wkrótce zostanie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Na sesji obecny był ks. proboszcz z tuszowskiej parafii Wiesław Konior oraz radny powiatowy Kacper Głaz.

Wśród planowanych inwestycji w 2023 roku najbardziej kosztowne będą:

  • kontynuacja budowy kanalizacji Ławnica i Grochowe I,
  • pierwszy etap budowy własnej oczyszczalni ścieków,
  • budowa stacji podnoszenia ciśnienia wody wraz z budową zbiornika retencyjnego,
  • budowa chodników, remonty i budowa dróg,
  • budowa kompleksu sportowego przy Strefie Tuszów.
Wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz poprzedził życzenia noworoczne krótkim podsumowaniem mijającego roku:

- Podkreślam, że w 2022 roku znaczące wielomilionowe kwoty w ramach Polskiego Ładu, funduszy unijnych i krajowych zasiliły nasz budżet, co umożliwiło wykonanie licznych i bardzo kosztownych inwestycji. Można powiedzieć, był to rok dużej przebudowy w gminie. Należy wymienić chociażby budowę czterech mostów, nowe odcinki dróg, chodników, oświetlenie uliczne, rozbudowana infrastruktura sportowa, kolejne place zabaw, kanalizacja w Ławnicy, nowe odcinki sieci wodociągowej, rewitalizacja centrum Tuszowa Narodowego. Do tego dochodzą projekty na kolejne lata mające na celu uzbrojenie Strefy Tuszów, wykonanie własnej oczyszczalni ścieków, kontynuację funkcjonowania DDP dla seniorów w Dębiakach, budowa nowych odcinków kanalizacji i wodociągów czy rozbudowa domu kultury oraz inne mniejsze inwestycje podnoszące jakość życia w gminie.

 Z myślą o mieszkańcach realizujemy sprzedaż węgla w cenach preferencyjnych. Dzieci z terenu gminy mogą uczęszczać do trzech przedszkoli samorządowych. Wciąż działamy, aby powstało piękne centrum sportowe przy Strefie Tuszów. Mam nadzieję, że przy wsparciu finansowym z pozyskiwanych dotacji uda nam się zrealizować nasze plany.

 Wykonane i zakładane zadania nie byłyby możliwe, gdyby nie dobra współpraca z radnymi, sołtysami, lokalnymi liderami, praca kierownictwa i pracowników urzędu, za co serdecznie dziękuję. Otrzymujemy też bardzo duże wsparcie za strony europosła Tomasza Poręby, wiceministra Marcina Warchoła, senatora Zdzisława Pupy, których zaliczamy do przyjaciół tuszowskiej gminy. Serdecznie im za to dziękuję.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy