Reklama

Gdzie wybrać się na majówkę? Ciekawe miejsca w regionie

Opublikowano:
Autor:

Gdzie wybrać się na majówkę? Ciekawe miejsca w regionie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Województwo Podkarpackie ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Poza Bieszczadami, Soliną i najsłynniejszymi zabytkami, jest tu wiele lokalnych perełek, które można odwiedzić podczas długiego weekendu.

RAKSZAWA, ŚREDNIOWIECZNA OSADA, POWIAT ŁAŃCUCKI


Średniowieczna osada w Rakszawie to miniskansen znajdujący się w centrum wsi. Jest to rekonstrukcja osady z początków epoki żelaza, tj. IV w. p.n.e. po wczesne średniowiecze. Na terenie osady można zobaczyć ziemiankę, chatę z bali, zbudować dymarkę i wytopić w niej żelazo, utkać tkaninę na krośnie, wyczerpać kartkę papieru, zapisać ją za pomocą gęsiego pióra, wybić monetę, uszyć skórzaną sakiewkę, upiec chleb w piecu chlebowym, wystrugać dowolną rzecz w drewnie lub przyrządzić posiłek według średniowiecznych przepisów.
Osada istnieje po to, by turyści mogli zobaczyć lub spróbować sami, jak w dawnych czasach toczyło się życie.

 

GŁOBIKOWA, DINOZAURY I WIDOK NA TATRY, POWIAT DĘBICKI


We wsi Głobikowa znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.
W centrum wsi znaleźć można mały Park Dinozaurów. Znajduje się w nim pięć ogromnych replik prehistorycznych gadów. Największa replika diplodoka waży 4 tony, ma 15 metrów długości i 5 wysokości. Obok niej są figury triceratopsa, triceratosaura, coelophysisa, gallodactylusa oraz pteranodona.

 

RZESZÓW, PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA


Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" znajduje się pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim ratuszu (ul. Słowackiego 26), natomiast wyjście - przy Rynku 12 (od ul. Baldachówka). Długość trasy wynosi 396 metrów.

Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Najwęższe miejsce na trasie ma 70 cm. W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku, a także herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw.
 

RZESZÓW, MUZEUM DOBRANOCEK


Muzeum mieści się w centrum miasta, w pobliżu rzeszowskiego rynku. Obok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością.
W muzeum podziwiać można oryginalne lalki z filmów Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek.

 

STOBIERNA, OSADA SŁOWIAŃSKA, POWIAT DĘBICKI


Zwiedzając gród, można wszystkiego dotknąć, wszystkiego spróbować. Nie ma też żadnych zakazów odnośnie do wykonywania zdjęć oraz kręcenia filmów. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w pokazach rzemiosła: garncarstwa, kowalstwa, odlewnictwa, tkactwa, przędzenia.
Zwiedzanie indywidualne
obejmuje: wejście do grodu, zwiedzanie całego obiektu (ekspozycja w pierwszej chacie, chata wojów i niewiast, gospoda), podziwianie widoków z wieży widokowej, możliwość przymierzenia słowiańskiego ubioru oraz wyposażenia woja.

Niedaleko osady znajduje się PARK OWADÓW I PAJĘCZAKÓW. W parku znajduje się 17 figur wiernie odwzorowujących budowę anatomiczną owadów i pajęczaków, które można spotkać w okolicy. Każda z nich zbudowana jest ok. 200-krotnym powiększeniu, dzięki czemu możliwe jest dokładne przyjrzenie się wszelkim szczegółom budowy owadów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE