Reklama

Gdzie pojechać, co zobaczyć – ZOO w Krakowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ciekawe miejsce, znajdujące się niedaleko, chętnie odwiedzane przez wszystkich, czynne codziennie przez cały rok. I pomyśleć, że istnieje już 90 lat, a wciąż przybywają w nim nowi mieszkańcy.

Waldemar Szumny

Nic dziwnego, że ZOO w Krakowie o powierzchni 17 ha odwiedza rocznie ponad 300 tys. zwiedzających, oglądając liczne ptaki, ssaki, ryby, gady i płazy. Można tutaj zobaczyć ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków), jak żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, słoń indyjski, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty czy antylopa addaks. Na mnie duże wrażenie wywarł wybieg dla pingwinów Humboldta. Wraz z zapleczem technicznym oraz instalacjami i infrastrukturą techniczną został on zgłoszony do Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „MODERNIZACJA ROKU”.

Krakowski ogród zoologiczny zlokalizowany jest na terenie dawnej Bażantarni w Lesie Wolskim – pięknym parku leśnym, unikalnym w dużych aglomeracjach miejskich, o powierzchni niemal 500 ha. W lesie tym wytyczono szlaki rowerowe i ścieżkę edukacyjną. Jest to miejsce, w którym znajduje się kilka historycznych obiektów, m.in. Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego oraz klasztor i erem O.O. Kamedułów. Idea utworzenia tu ogrodu zoologicznego zrodziła się już w 1927 r. Dwa lata później dokonano uroczystego otwarcia. Wtedy zwierzostan liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha.

Zwierzęta przyciągają

Aktualnie można tu zobaczyć słonie, kangury, strusie, wielbłądy, małpy, antylopy i wiele innych zwierząt. Z myślą o najmłodszych stworzono „Mini zoo”, gdzie dzieci mogą pogłaskać i nakarmić młode zwierzęta: kucyki, świnki morskie, miniaturowe króliki, żółwie, kozy karłowate, osły czy lamy. Odwiedzający ogród mogą też wziąć udział w pokazach karmienia niektórych zwierząt: słoni, uchatek czy pingwinów.

Warto wiedzieć, że współczesne ogrody zoologiczne pełnią wiele istotnych funkcji. Główną jest hodowla zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem. Do ważnych zadań należy aktywne uczestnictwo w programach ochrony in-situ (prowadzone w naturze) i związanej z tym reintrodukcji (przywracanie do natury gatunków, które wyginęły na pierwotnych stanowiskach). Ponadto jest to rodzaj edukacji (prelekcje, lekcje biologii i pogadanki o zwierzętach realizowane w zoo i poza terenem ogrodu) oraz propagowania idei ochrony gatunkowej zwierząt i roli ogrodów zoologicznych. No i oczywiście chodzi też o wypoczynek połączony z obserwacją zwierząt i o rekreację w otoczeniu zieleni.

Takie miejsce jest niewątpliwie interesującą atrakcją turystyczną, przyciągającą zwiedzających nie tylko z Małopolski. A na koniec ciekawostka: historia zwierzyńców w Krakowie sięga aż XV wieku, kiedy to w 1406 r. sprowadzono parę lwów z Florencji.

Zdjęcia: Waldemar Szumny
Autor tekstów poza obowiązkami zawodowymi jest pasjonatem podróżowania. Wykorzystuje każdą okazję, aby poznać i udokumentować nowe ciekawe miejsca, ludzi i rzeczy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE