Reklama

Gdzie najwięcej traktorów, a gdzie świń? Są wyniki spisu rolnego

Opublikowano:
Autor:

Gdzie najwięcej traktorów, a gdzie świń? Są wyniki spisu rolnego - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powszechny Spis Rolny został przeprowadzony na terytorium Polski w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 r. Niedawno podsumowano ostatecznie jego wyniki. Jak wypadły gminy naszego powiatu?

Struktura gospodarstw rolnych województwa podkarpackiego nadal pozostaje rozdrobniona. W 2020 r. przeważały gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych (79,2% ogółu gospodarstw).

W strukturze zasiewów w 2020 r. dominowały zboża (zboża podstawowe z mieszankami zbożowymi oraz gryka, proso i inne zbożowe, łącznie z kukurydzą na ziarno), które zajmowały powierzchnię 233,4 tys. ha, co stanowiło 75,7% ogólnej powierzchni zasiewów (w 2010 r. – 74,0%). Natomiast zmniejszyła się powierzchnia ziemniaków (o 54,1%).

W skali województwa największy udział zbóż w powierzchni zasiewów odnotowano w gminie Wadowice Górne (91,1%), następnie w gminie Radomyśl Wielki (90,3%) i w gminie Pilzno (88,7%).

W porównaniu z wynikami spisu przeprowadzonego w 2010 r., odnotowano spadek pogłowia większości gatunków zwierząt gospodarskich. W pięciu gminach województwa podkarpackiego (Besko, Cieszanów, Medyka, Mielec i miasto Sanok) średnio w jednym gospodarstwie utrzymywanych było 20 i więcej sztuk bydła.

Obsadę trzody chlewnej na 100 ha użytków rolnych wynoszącą ponad 100 szt. uzyskały gminy: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Iwierzyce, Jodłowa, Leżajsk, Mielec, Nowa Sarzyna i Wadowice Górne.

Według danych Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r., w gospodarstwach rolnych województwa podkarpackiego było 91,3 tys. ciągników, a w przeliczeniu na 100 gospodarstw przypadało 80 ciągników. Średnia powierzchnia przypadająca na 1 ciągnik w 2020 wyniosła z 6,3 ha użytków rolnych.

Najwięcej gospodarstw (ponad 80%) wyposażonych w ciągniki rolnicze było w gminach Gać, Harasiuki, Padew Narodowa i Stary Dzików.

W gospodarstwach indywidualnych wiele osób pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Poza rodzinną siłą roboczą są to również pracownicy najemni, pracownicy dorywczy, czy też pracujący w ramach pomocy sąsiedzkiej. Aby określić nakłady pracy w rolnictwie, należy przeliczyć czas pracy stanowiącej wkład w prowadzenie gospodarstwa przez wszystkie osoby w nim pracujące w ciągu roku na tzw. pełne etaty, czyli podzielić liczbę godzin przepracowaną w ciągu roku przez roczną liczbę godzin odpowiadającą pełnemu etatowi. Tak wyliczony odpowiednik pełnego etatu, to roczna jednostka pracy nazywana w skrócie AWU.

Najwięcej nakładów pracy na produkcję rolniczą (w gospodarstwach rolnych ogółem) poniesiono w gminie Radomyśl Wielki i Ropczyce po 1,4 tys. AWU.

Źródło danych: GUS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy