Bo chociaż dramat Wyspiańskiego wzbudzał przez dziesięciolecia wiele kontrowersji i wywoływał zażarte dyskusje na temat naszych cech narodowych, naszej przeszłości i przyszłości, to jednak po ponad 100 latach od jego premiery z pewnością można już powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych pozycji w naszej literaturze.
„Miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór…” – prawie każdy Polak zna ten cytat, który pochodzi ze sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, której premiera odbyła się w 1901 r. Tych cytatów, które na co dzień funkcjonują w naszym kodzie kulturowym, jest dużo więcej. Nic dziwnego, że szukając sztuki godnej uświetnienia 100-lecia niepodległości wybór padł właśnie na to dzieło. Spektakl premierowy odbył się w niedzielę 4 listopada, a próby trwały już od kilku miesięcy. Szeroka obsada dramatu, a przede wszystkim jego narodowy charakter i aktualny przekaz to powody, dla których właśnie „Wesele” zostało wybrane jako spektakl sezonu 2018 r., w którym w Polsce świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawienie sztuki „teatralnie” uświetni finał obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które trwają od początku roku, a kończą się w listopadzie.
Jadwiga Klaus, reżyser spektaklu, podkreśla, że mieleckie „Wesele” powstaje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera.
W sztuce zobaczyliśmy aktorów znanych już mieleckiej publiczności z poprzednich sztuk Teatru ROZMAITOŚCI”, jak i sporą grupę nowicjuszy w aktorskim fachu. Obsada aktorska jest rekordowa, jeśli chodzi o dotychczasowe sztuki naszego teatru – na scenie pojawi się 30 aktorów. Przypomnijmy, że przez ostatnie 5 lat Teatr ROZMAITOŚCI wystawił już 6 przedstawień: Misterium Bożego Narodzenia (2014), „Dziewczyny z pomysłem”, „Damy i huzary”, „Gdzie diabeł nie może…”, „Rozmowy przy wycinaniu lasu”, „Ciotka”.
W „Weselu” wystąpili: Paweł Pazdan (Pan Młody), Sabina Tabor-Orzechowska (Panna Młoda), Janusz Pacholec (Gospodarz), Joanna Kruszyńska (Gospodyni), Paweł Rożniał (Czepiec), Eugeniusz Idzior (Poeta), Zbigniew Wawer (Dziennikarz), Elżbieta Witek (Radczyni), Genowefa Królikowska (Klimina), Ewa Czeczot (Rachela), Maciej Błachowicz (Jasiek), Piotr Klamka (Ksiądz), Agnieszka Kużdżał-Trybulec (Maryna), Andrzej Drews (Kacper), Magdalena Szelest-Tara (Haneczka), Barbara Stec (Zosia, Czepcowa), Anna Dusza (Kasia), Anna Martyńska (Isia), Grzegorz Cebula (Nos), Bogusław Szawerda (Żyd), Zbigniew Modras (Dziad, Wernyhora), Andrzej Bednarz (Wojtek), Arkadiusz Sanecki (Kuba), Eugeniusz Kwiatkowski (Ojciec), Małgorzata Zduńska (Chochoł), Jarosław Sienicki (Widmo, Stańczyk), Marek Krzemień (Upiór), Jerzy Wójcik (Rycerz), Agnieszka Małek (Marysia).
Muzyka - Robert Śmist; muzykę ludową specjalnie do spektaklu opracowała Kamila Starościak, która poprowadzi też kapelę ludową.
Scenografia: Małgorzata Zając-Waga, Czesław Tabaka i Hubert Pomiankiewicz.
Kostiumy oryginalne do „Wesela” wykonała Maria Ortyl, kostiumy ludowe pochodzą z Domu Kultury SCK, a o ich przygotowanie zadbały: Władysława Majewska i Anna Niedbała.
Światłem i nagłośnieniem zajmą się Dariusz Madej i Kazimierz Babiec, a projekt plakatu jest dziełem Małgorzaty Zając-Wagi.
Opracowanie tekstu: Joanna Kruszyńska, Elżbieta Witek.
Suflerzy: Antoni Król, Anna Dusza.