reklama

Ekstremalnie gorący rok w Polsce według IMGW. Najcieplej na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ekstremalnie gorący rok w Polsce według IMGW. Najcieplej na Podkarpaciu - Zdjęcie główne

Rok 2023 był ekstremalnie ciepły | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak podaje IMGW, 2023 rok został zaliczony do lat ekstremalnie ciepłych. Średnia obszarowa temperatura powietrza w 2023 r. wyniosła w Polsce 10,0°C i była aż o 1,3 stopnia wyższa od średniej rocznej wieloletniej (klimatologiczny okres normalny 1991-2020).
reklama

Najcieplejszym regionem w kraju było Podkarpacie. Tu średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 10,5°C i była wyższa od normy dla tego obszaru o 1,5 stopnia. 

fot. IMGW

Warto zaznaczyć, że rok 2023 był ekstremalnie ciepły niemal dla całego kraju, a tylko na pobrzeżu został zaliczony do lat anomalnie ciepłych. Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury rocznej, która uwzględnia okres od 1951 roku, miniony rok zajmuje drugie miejsce. Jest to także drugi najcieplejszy rok w XXI wieku, różniący się od roku 2019 jedynie o 0,2 stopnia, który z kolei był najcieplejszym w historii pomiarów instrumentalnych temperatury na obszarze Polski. Najniższą temperaturę od początku drugiej połowy XX wieku zanotowano w roku 1956, kiedy średnia temperatura powietrza wyniosła zaledwie 6,1°C.

fot. IMGW

Średnia temperatura powietrza na Ziemi wzrasta głównie z powodu działalności człowieka, zwłaszcza emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) i podobne substancje. Spowodowane jest to przemysłem, transportem, wylesianiem i innymi czynnikami, które zwiększają ilość tych gazów w atmosferze. Efekt cieplarniany, czyli zatrzymywanie ciepła przez te gazy, prowadzi do podgrzewania klimatu na całym świecie. W wyniku tego wzrostu temperatury dochodzi do licznych skutków, takich jak topnienie lodowców, podnoszenie poziomu morza, ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany w ekosystemach. Dlatego monitorowanie i redukcja emisji gazów cieplarnianych stały się priorytetowymi kwestiami w dziedzinie ochrony środowiska na całym świecie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama