Spółka Euro-Eko zajmuje się produkcją paliw alternatywnych z odpadów oraz gospodaruje odpadami pochodzącymi od firm. Swoją siedzibę ma w mieleckiej strefie ekonomicznej, tu działa również jeden z trzech zakładów produkcji paliw alternatywnych. Ten obiekt przeszedł w 2022 roku dużą metamorfozę.
- Powstały nowoczesne magazyny paliw, zrealizowana została budowa boksów magazynowych wraz z zadaszeniem, odwodnieniem placu i modernizacją ogrodzenia. W ostatnim roku przeznaczyliśmy na modernizację tego zakładu blisko 2 miliony złotych – mówi prezes spółki Radosław Swół.
Na terenie zakładu w Mielcu wkrótce powstanie również instalacja fotowoltaiczna o mocy 500 kilowatopików. - To pozwoli nam uzyskać w zasadzie pełną niezależność energetyczną. Cała wyprodukowana moc zostanie przez nas skonsumowana blisko w 100 procentach – wskazuje prezes Swół. - Czy można być bardziej „eko”, niż przetwarzać opady, które nie trafią na składowiska, z których odzyskamy energię przy wykorzystaniu energii słonecznej? – dodaje. Inwestycja w fotowoltaikę to kolejne 2 miliony złotych.
Gospodarką wodno-ściekową na terenie mieleckiej strefy ekonomicznej zajmuje się natomiast siostrzana spółka Euro-Eko Media, która od 2017 roku jest także wyłącznym właścicielem Stacji Uzdatniania Wody i studni głębinowych w Szydłowcu. Ten obiekt także przechodzi potężne zmiany.
- Zmodernizowaliśmy instalację hydrauliczną i elektryczną użytkowanych przez nas studni. Dokonaliśmy gruntownej termomodernizacji obiektu, łącznie z wymianą używanego źródła ciepła. Zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 42 kilowatopików, początkiem przyszłego roku tę moc zwiększymy trzykrotnie – relacjonuje Radosław Swół. - Głębinową, czwartorzędową wodę wydobywamy, uzdatniamy i przesyłamy z wykorzystaniem energii słonecznej, energii odnawialnej – podkreśla.
Spółki Euro-Eko dysponują już gotowym kompleksowym profilem zużycia energii elektrycznej w każdej placówce. - Dzięki temu wiemy dokładnie jakie, o jakiej mocy i gdzie będziemy instalować odnawialne źródła energii. W tym i przyszłym roku na instalację fotowoltaiczną w spółce Euro-Eko Media wydamy ponad 1 milion złotych, w spółce Euro-Eko będzie to ponad pięć razy tyle – opowiada dalej prezes Euro-Eko.
W Stacji Uzdatniania Wody Szydłowiec urządzone zostało również laboratorium centralne Euro-Eko Media, na które składają się laboratoria wody czystej i wody brudnej.
To nie wszystko. Spółka Euro-Eko Media zmodernizowała swój parking przy drodze powiatowej Mielec – Szydłowiec, gdzie powstał nowy zdrój wody pitnej wraz z miejscem odpoczynku. - W tym zdroju bezpłatnie udostępniamy wydobywaną przez nas wodę mieszkańcom, rowerzystom, spacerowiczom, grzybiarzom – wskazuje prezes Swół.
- Mamy świadomość naszej misji i odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, jako spółki z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu. Naszą ambicją jest to, aby każdy z pracowników spółek Euro-Eko i Euro-Eko Media zapytany gdzie pracuje z dumą odpowiadał, że w Euro-Eko. Myślę, że tak właśnie się dzieje – podsumowuje Radosław Swół.
Ekologiczne działania Euro-Eko doceniła Liga Ochrony Przyrody. Prezes spółki Radosław Swół został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Ligi Ochrony Przyrody - „Zasłużony dla ochrony przyrody”, podczas niedawnych uroczystości jubileuszu 45-lecia okręgu tarnobrzeskiego Ligi Ochrony Przyrody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.