Reklama

E-wizyty u lekarza już mamy. Teraz będzie e-wizyta w ZUS

Opublikowano:
Autor:

E-wizyty u lekarza już mamy. Teraz będzie e-wizyta w ZUS - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawy w ZUS można będzie załatwiać nie wychodząc z domu. Wystarczy umówić się na e-wizytę.

Na e-wizytę można się umówić  tylko do placówki ZUS, która jest dla Ciebie właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli jesteś płatnikiem składek umów się do ZUS właściwego ze względu na adres Twojej firmy.
CZYTAJ TAKŻE:22-letni Artur zginął w wypadku. Ruszyła zbiórka dla jego rodziny

Żeby umówić się na e-wizytę z pracownikiem ZUS, musisz mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon.

Jak zarezerwować e-wizytę

Link do rezerwacji e-wizyty znajdziesz na stronie www.zus.pl  Trzeba kliknąć w ten link, aby przejść na stronę do rezerwacji e-wizyty. Można zarezerwować dwa rodzaje e-wizyty: samodzielną albo z opiekunem faktycznym lub prawnym.

Aby zarezerwować e-wizytę samodzielną trzeba podać swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail,  kod pocztowy miejsca zamieszkania (obsłuży Cię pracownik oddziału obsługującego ten adres); jeśli jesteś płatnikiem składek, podaj kod pocztowy siedziby swojej firmy.  Żeby zarezerwować e-wizytę z opiekunem faktycznym lub prawnym, zaznacz odpowiednią opcję oraz podaj imię i nazwisko opiekuna.

Po tych wstępnych czynnościach należy wybrać  obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus na mieleckim pogotowiu i w zakładzie opiekuńczym!

Następnie należy wybrać  termin e-wizyty z dostępnych w kalendarzu: dzień i godzinę. Można wybrać któryś z proponowanych terminów e-wizyty (kliknij na dany termin) lub kliknąć przycisk „Znajdź nowy wolny termin” (wówczas aplikacja wyszuka kolejne wolne terminy do wyboru).

Gdy wybierzesz termin e-wizyty, pojawi się okno wyboru z komunikatem o przetwarzaniu danych osobowych, zgodzie na nagrywanie e-wizyty oraz o nie rozpowszechniniu wizerunku pracownika ZUS.

Gdy wyrazisz tę zgodę (zaznaczysz okienko wyboru), otrzymasz e-mail z linkiem do e-wizyty. W mailu podane zostaną również zasady komunikacji, sposób przygotowania do e-wizyty, informacje o RODO, o nagrywaniu e-wizyty oraz o czasie jej trwania (do 20 min).  Możesz anulować termin e-wizyty.

Dzień przed spotkaniem otrzymasz sms z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu.

W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem otrzymasz mail, kliknij link otrzymany w mailu – połączysz się wtedy z pracownikiem ZUS.

Aby uzyskać dane ze swojego konta:  podaj swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL,  pokaż do kamery dokument tożsamości stroną ze zdjęciem, pod wieloma kątami z obu stron dokumentu, aby sprawdzić jego autentyczność,  odpowiedz na dodatkowe pytania uwierzytelniające.
Możesz wystąpić w imieniu innej osoby tylko w sytuacji, gdy stosowne pełnomocnictwo zostało zarejestrowane w ZUS.

Co można uzyskać podczas e-wizyty

Podczas e-wizyty z pracownikiem ZUS możesz:
    • uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa,
    • otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów,
    • uzyskać informacje o usługach doradczych, np. doradcy emerytalnego, w tym dotyczące prognozowanej kwoty przyszłej emerytury oraz doradcy ds. ulg i umorzeń,
    • złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS),
    • potwierdzić tożsamość, aby zaufać niezaufany profil PUE,
    • dostać wsparcie w założeniu profilu PUE.

Podczas e-wizyty nie możesz złożyć żadnych wniosków dotyczących zmiany danych indentyfikacyjnych i adresowych oraz rachunku bankowego. Nie potwierdzisz również Profilu Zaufanego ePUAP.

Od kiedy e-wizyty w ZUS

Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 października w siedmiu oddziałach ZUS: w trzech w Warszawie, w dwóch w Poznaniu, w Krakowie i we Wrocławiu. Od 26 października  na wirtualne wizyty w urzędzie można umawiać się w oddziałach ZUS w Chorzowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu.  Od 29 października e-wizyty będą dostępne w następnych 14 oddziałach ZUS, a od 4 listopada będzie można je umówić w całej Polsce.
CZYTAJ TAKŻE:W Mielcu coraz więcej miejsc z urządzeniami do dezynfekcji dłoni. Teraz przy cmentarzach

W naszym tytule mówiąc o możliwości e-wizyty w ZUS zaznaczyliśmy, że takie e-wizyty są już możliwe od dłuższego czasu u lekarzy. Jak informowaliśmy kilkakrotnie na naszym portalu e-wizyty u lekarza i teleporady nie zdają kompletnie egzaminu. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na niemożliwość dodzwonienia się do przychodni i zarejestrowania się do lekarza lub rozmowę z nim. Niejednokrotnie, żeby się to udało trzeba wykonać 50, 70, czy nawet 100 i więcej telefonów.

Jeśli chodzi o e-wizyty w ZUS, to jak twierdzi na swojej stronie zakład ubezpieczeń, ci którzy do tej pory skorzystali z e-wizyty w ZUS, są bardzo zadowoleni z nowej usługi. W pierwszym tygodniu działania e-wizyt z nowej możliwości kontaktu z ZUS skorzystało 300 osób. Średnio e-wizyta w ZUS trwała 10 minut. Najdłuższa rozmowa zajęła 28 minut.

Takie są oceny samego ZUS. Usługa jest nowa i na jej rzeczywiste efekty i bezpośrednie oceny samych klientów będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE