Reklama

E-recepta transgraniczna. Kupienie lekarstwa za granicą będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już wkrótce Polska dołączy do europejskich krajów, które wymieniają między sobą e-recepty. Dzięki temu, przebywając za granicą, w razie konieczności będziemy mogli telefonicznie poprosić naszego lekarza o przepisanie lekarstw. Kod, który umożliwi nam wykupienie recepty, dostaniemy na telefon. Proste, prawda?

Kiedy wyjeżdżamy za granicę i chcemy tam wykupić lekarstwa, musimy wcześniej poprosić swojego lekarza z Polski o wypisanie recepty transgranicznej, którą możemy zrealizować w aptece w innym kraju. Sprawa komplikuje się, kiedy - to bardzo częste przypadki - dopiero na miejscu zorientujemy się, że kończą nam się tabletki lub w związku z nieoczekiwaną sytuacją potrzebny jest nam konkretny lek. Wkrótce ma się to zmienić, i to na naszą korzyść. 

Polskie apteki w systemie informatycznym  

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Polska jako jeden z pierwszych krajów UE jest gotowa do uruchomienia e-recepty transgranicznej. Mamy już zielone światło od Komisji Europejskiej na uruchomienie usługi we współpracy z innymi krajami członkowskimi. Ministerstwo tłumaczy, że jest to pierwszy krok ku temu, żebyśmy mogli realizować swoje recepty w krajach, w których usługa ta również funkcjonuje. Na ten moment są to: Finlandia, Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia. 

Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw, liczba miejsc, w których taką receptę wykupimy, będzie rosnąć. Do tej pory nie podano, kiedy dokładnie Polska dołączy do usługi. Ma się to stać bez zbędnej zwłoki - można się więc spodziewać, że wkrótce. 

Te środki będzie można wykupić z e-receptą 

Ministerstwo Zdrowia precyzuje, że e-recepta transgraniczna to określenie stosowane do określenia recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż ten, w którym została wystawiona. Uwaga: będzie ona realizowana za pełną odpłatnością. Po powrocie do kraju będziemy jednak mogli wnioskować o zwrot kosztów refundacji. W przypadku polskiego pacjenta wymagane jest złożenie stosownego wniosku do NFZ.

Lekarz e-receptę będzie mógł wystawić na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności "Rp" (wydawane z przepisu lekarza) lub "OTC" (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności "Rpz" (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy