Reklama

Dziś kolejna rocznica katastrofy lotniczej koło Gibraltaru, gdzie zginął gen. Władysław Sikorski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Dziś kolejna rocznica katastrofy lotniczej koło Gibraltaru, gdzie zginął gen. Władysław Sikorski  - Zdjęcie główne

Gen. Władysław Sikorski | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 4 lipca 1943 zginął w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru gen. Władysław Sikorski, premier rządu II Rzeczpospolitej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie, który urodził się w Tuszowie Narodowym.

4 lipca 1943 zginął w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru gen. Władysław Sikorski, premier rządu II Rzeczpospolitej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu RP na Uchodźstwie.

Pochowany został na cmentarzu polskich lotników w angielskim Newark. Sprowadzenie jego ciała do Polski planowano już w latach 80-tych, do skutku doszło jednak dopiero w 1993. Ekshumowane szczątki generała przewieziono wówczas do Warszawy, a stamtąd do Krakowa. 17 września 1993 spoczęły w Krypcie św. Leonarda, w sarkofagu ustawionym obok grobu król Jana III Sobieskiego.

Gen. Sikorski urodził się w Tuszowie Narodowym. Do dziś zachowął się dom rodzinny, w którym obecnie Gmina Tuszów Narodowy prowadzi izbę pamięci po słynnym generale. 

Natomiast w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie znajduja się tablica pamiątkowa, która mówi o tym, że w tej świątyni doszło do chrztu Władysława Sikorskiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy