reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Mielec

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Mielcu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się w Mielcu | foto UM Mielec

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 13 kwietnia każdego roku Polska wspomina jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w swojej historii - Zbrodnię Katyńską. Właśnie tego dnia, w 1943 roku, świat dowiedział się o masowych grobach polskich oficerów, odkrytych przez nazistowskie Niemcy.
reklama

Dzień ten, oficjalnie ustanowiony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2007 roku, jest momentem refleksji i hołdu dla ponad 21 tysięcy polskich obywateli, którzy padli ofiarą tej brutalnej zbrodni.

W Mielcu oddano hołd tym, którzy zginęli, poprzez liczne ceremonie i wydarzenia. W tym roku, prezydent Mielca, Jacek Wiśniewski, wraz z przewodniczącym rady miejskiej, Bogdanem Bienkiem, i uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Ścianą Katyńską - miejscem pamięci zlokalizowanym na murze kościoła św. Mateusza.

Zbrodnia Katyńska, przez dziesięciolecia ukrywana przez władze radzieckie, dziś jest otwarcie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Masowe groby w Katyniu, Miednoje i innych lokalizacjach były miejscem tajnych egzekucji. W 1990 roku, po latach milczenia, Związek Radziecki wreszcie przyznał się do odpowiedzialności za te zbrodnie.

W całej Polsce można znaleźć liczne pomniki i tablice upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Mielecka Ściana Katyńska jest jednym z pierwszych miejsc pamięci, stanowiących symbol ofiar zbrodni. Obiekty te służą jako przypomnienie o męstwie i poświęceniu oficerów, którzy lojalnie służyli swojemu krajowi, budując zaufanie społeczne do instytucji, w których pełnili służbę.

Zbrodnia Katyńska pozostaje ważnym elementem polskiej pamięci narodowej, przypominając o potrzebie stałej czujności w obronie prawdy i sprawiedliwości. W dniu 13 kwietnia, społeczność Mielca i cała Polska, jednoczą się w żałobie, ale także w determinacji, aby nigdy nie zapomnieć o tej tragicznej lekcji historii.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama