Reklama

"Dziecko chce być dobre, jeśli nie może – pomóż". Otwarcie Ośrodka Kuratorskiego w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu, przy Sądzie Rejonowym otworzono ośrodek kuratorski. To pierwszy tego typu ośrodek w naszym powiecie, a piąty na Podkarpaciu, który powstał w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 roku polegającego na reaktywowaniu lub otwieraniu tego typu placówek. To ośrodek o charakterze otwartym, który zajmuje się codzienną działalnością profilaktyczną, opiekuńczo-wychowawczą i resocjalizacyjno-terapeutyczną wobec osób nieletnich.

- Mając na względzie przeprowadzoną reformę systemu resocjalizacji nieletnich w odniesieniu do liczby spraw nieletnich wpływających do naszego sądu, a także dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość i warunki środowiskowe młodzieży, podjęłam inicjatywę ośrodka kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Mielcu, która dzięki przychylności Ministerstwa Sprawiedliwości, jak również lokalnych władz samorządowych mogła się ziścić w postaci utworzenia tego ośrodka i powołania go z dniem 17 października 2022 roku. - rozpoczęła prezes Sądu Rejonowego w Mielcu, Ewa Król.

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż" takie motto ma przyświecać oddanemu do użytku ośrodkowi. - Myślę, że ten ośrodek będzie tym mottem się kierował, mając na względzie szeroko rozumianą resocjalizację tej młodzieży. - podkreśla prezes sądu. Utworzenie tego ośrodka stanowi odpowiedź na potrzeby zarówno nieletnich, jak i środowiska lokalnego, ośrodek będzie pełnił funkcję resocjalizacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, profilaktyczną i terapeutyczną. Będzie potrzebny w procesie kompleksowego wsparcia nieletnich w resocjalizacji, którzy pogubili się w życiu, bo być może zabrakło nadzoru rodzicielskiego czy też wzorca, który powinni przekazać bliscy. Prowadzenie tego ośrodka ma przede wszystkim na celu wskazanie młodym ludziom modelu życia zgodnego z obowiązującymi normami zarówno prawnymi, jaki i moralnymi

- Uroczyste otwarcie ośrodka pozwoli na stosowanie środka wychowawczego w postaci skierowania nieletniego do tego ośrodka. Jest to istotny element w pracy z nieletnimi, bo kolejnym środkiem byłoby już osadzeni nieletniego w zakładzie, już tutaj można powiedzieć zamkniętym dla nieletnich. Te wszystkie funkcje wyżej wymienione będą zmierzały do zmiany postaw tych młodych ludzi pogubionych w życiu, aby społeczeństwo odzyskało ich a wręcz pokazało im jak może wyglądać życie inne niż oni znają. - zaznaczyła Ewa Król.

Pomieszczenie, w którym utworzono ośrodek kuratorski, należy do władz gminy miejskiej Miasta. Jak podkreśliła prezes sądu: "Patrząc na standard pomieszczeń oraz ich lokalizację, nie sposób nie dostrzec zaangażowania władz samorządowych naszego miasta i troski o przyszłość miasta oraz jego młodych mieszkańców".

Na uroczystości obecny był Marcin Warchoł — sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Te słowa Janusza Korczaka, które widnieją tu na ścianie, doskonale oddają pracę kuratorów dzisiaj. Praca ta polega na wykonywaniu, na pokazywaniu postaw społecznie pożądanych, na przywracaniu dziecku wiary w to, że można uczciwie i zgodnie z prawem przeżyć swoje życie. Jako Ministerstwo Sprawiedliwości wspieramy rodziny, dlatego nasz program: realizacji 200 ośrodków kuratorskich w całej Polsce. Jako poseł z Podkarpacia, z Mielca również obiecałem, że zostanie tutaj stworzony ośrodek kuratorski i taki środek jest. W tym roku jest to piąty ośrodek, który mam zaszczyt i przyjemność otworzyć na Podkarpaciu. Przypomnę, rozpoczęliśmy od Tarnobrzega, następnie w Dębicy, w Rzeszowie, Przemyślu i kończymy ten dobry rok ośrodkiem w Mielcu. Piątka Warchoła dla Podkarpacia, dla dzieci, dla rodzin, dla sądownictwa. - powiedział minister Warchoł.

Jakie są plusy ośrodka? Dziecko przychodzi tutaj po szkole, może spotykać się z rówieśnikami, może uczyć się wielu nowych umiejętności i postaw społecznie pożądanych, może doskonalić się w gotowaniu, w pieczeniu, w odrabianiu lekcji i wraca do domu na noc. Tutaj nie ma noclegów, natomiast tu jest ten czas pozalekcyjny spędzany zamiast izolacji.

- Drodzy kuratorzy chciałbym wam serdecznie podziękować za waszą pracę, zaangażowanie i pasje jaką wkładacie w rozwój tych młodych dzieci. To jest nasza wina, dorosłych, że one na drogach życia gdzieś się zgubiły. To nie jest wina dziecka, ono rodzi się dobre, to świat później sprawia że wchodzi na te bezdroża - zaznaczył minister. - Dzięki waszej pracy, dzięki waszemu zaangażowaniu ono wraca do wartości, wraca do życia w społeczeństwie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy