Reklama

Działająca od 30 lat Fundacja SOS Życie bez kontraktu NFZ! Wstrzymane badania mammograficzne!

Opublikowano:
Autor:

Działająca od 30 lat Fundacja SOS Życie bez kontraktu NFZ! Wstrzymane badania mammograficzne!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarówno ośrodek diagnostyczny jak i cytomammobus nie może już robić badań przesiewowych. Dlaczego? Negatywny wynik audytu przeprowadzany przez Centralny Ośrodek Koordynujący. Wszystko wydarzyło się na początku grudnia. O negatywnym wyniku audytu został powiadomiony NFZ, który wstrzymał kontrakt. Fundacja nie może wykonywać mammografii. Zagrożony jest także program realizowane z funduszy europejskich, który zakłada przebadanie wszystkich kobiet w województwie.

Ośrodki realizujące programy profilaktyczne przechodzą obowiązkowe audyty. Taką kontrolę w Fundacji SOS Życie przeprowadził Centralny Ośrodek Koordynujący z Warszawy.  Brak kontraktu z NFZ oznacza, że ani działający od niemal 30 lat Ośrodek Diagnostyki Chorób Nowotworowych, ani jedyny cytomammobus nie może już robić badań przesiewowych. Przyczyna to negatywny wynik audytu, czyli oceny zdjęć zrobionych w Mielcu. Pracownicy Fundacji są zaskoczeni, bo w ciągu roku robią w sumie kilkanaście tysięcy zdjęć, a umowę rozwiązano oglądając tylko dwa.

– Dwa zdjęcia nie mogą przekreślić ogromnej pracy fundacji – mówi dyrektor Fundacji, Łucja Bielec.

– Wyraziliśmy sprzeciw ponieważ nie otrzymaliśmy do tej pory, chociaż się upominamy opisu do tych decyzji. Każda kontrola powinna wykazać co jest złego i w jaki sposób to naprawić. My takiego opisu nie otrzymaliśmy - dodaje Łucja Bielec. 

Fundacja drugi już raz ma taką sytuację. W 2009 roku dzięki odwołaniom i interwencji ministra zdrowia, pieniądze na badania zostały przywrócone. Łucja Bielec ma nadzieje, że teraz będzie podobnie. Mielecka Fundacja SOS Życie w czasie swojej 30-letniej działalności przebadała 300 tysięcy kobiet, wykrywając niemal 800 nowotworów.

 

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem udzielania świadczeń w zakresie badań mammograficznych jest uzyskanie przez placówkę służby zdrowia pozytywnego wyniku audytu klinicznego przeprowadzonego nie rzadziej niż raz na 2 lata przez niezależny ośrodek kliniczny - Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Z powodu braku pozytywnego ww. audytu dla Fundacji „SOS Życie”, konieczne jest wstrzymanie wykonywania badań przez ww. placówkę - informuje Podkarpacki Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Teraz pacjentki z Mielca i okolic muszą wybierać najbliższe ośrodki diagnostyczne, gdzie można wykonać mammografię: w Tarnobrzegu, Kolbuszowej, Stalowej Woli czy Rzeszowie. Cytologię nadal można wykonać w Mielcu. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE