Reklama

Dwaj mieleccy policjanci odznaczeni przez ministra. Uratowali życie nastolatkom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MSWiA

Dwaj mieleccy policjanci odznaczeni przez ministra. Uratowali życie nastolatkom - Zdjęcie główne

Dwóch mieleckich policjantów odznaczonych przez ministra. Uratowali życie nastolatków | foto MSWiA

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek (20 lipca) w sali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży, Bartosz Grodecki oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji. Mieleccy policjanci zostali wynagrodzeni za interwencje, którą podjęli ratując życie dwójki nastolatków. Sierż. Łukasz Nykiel i sierż. Rafał Madura w październiku 2020 roku podjęli taką interwencję.

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została wręczona po raz pierwszy w historii polskiej Policji.

Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek komendanta głównego Policji albo z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

 

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem po tym, jak 10 lutego 2010 r. - podczas urlopu - interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

 

Sierż. Łukasz Nykiel i sierż. Rafał Madura w październiku 2020 roku podjęli interwencję wobec grupy młodych osób, które zakłócały porządek publiczny i piły alkohol. Na widok funkcjonariuszy wszyscy rozbiegli się. Po chwili policjanci usłyszeli krzyk kobiety, która wzywała pomocy.

Młoda dziewczyna wpadła do rzeki i walczyła z jej nurtem. Przy użyciu środków przymusu bezpośredniego i własnej odzieży, funkcjonariusze wyciągnęli 15-letnią dziewczynkę na brzeg i udzielili jej pomocy. Nastolatka była pod widocznym wpływem alkoholu. W rozmowie z policjantami przyznała, że w rzece może znajdować się kolega, który chwile wcześniej chciał jej pomóc wydostać się z wody.

 

Nieopodal policjanci zauważyli mężczyznę, który trzymał się konaru drzewa. Funkcjonariusze wyciągnęli 16-latka z wody i również udzielili mu pomocy.

Na miejsce została wezwana załoga karetki pogotowia, która udzieliła nastolatkom niezbędnej pomocy medycznej. Ze względu na wyziębienie organizmu i stan w jakim się znajdowali, oboje trafili do szpitala. Nastolatkowie nie mieliby szans na samodzielne wydostanie się z rwącej rzeki.

 

Dla mieleckich policjantów udział w uroczystości to wyjątkowe wyróżnienie. Otrzymaną odznakę im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyjęli z dumą i zobowiązaniem do dalszej rzetelnej i pełnej poświęceń służby.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy