Reklama

Duże zmiany w kolędzie duszpasterskiej w mieleckiej parafii. To pierwsza decyzja w mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

Duże zmiany w kolędzie duszpasterskiej w mieleckiej parafii. To pierwsza decyzja w mieście - Zdjęcie główne

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Mielcu liczy ok 5 tys. wiernych. | foto SzB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Duże zmiany w organizacji kolędy duszpasterskiej zapowiada proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Kapłani rezygnują z tradycyjnej "ofiary" zbieranej podczas kolędy, przy okazji wizyty duszpasterskiej. Co jeszcze czeka parafian w te święta?

Kapłani z parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu zdecydowali, że nie będą zbierać ofiar pieniężnych, przy okazji obecnej edycji kolędy duszpasterskiej. Jak przyznaje proboszcz parafii ks. Janusz Adamczyk - "to pierwsza tego typu decyzja w diecezji tarnowskiej". Zdaniem proboszcza to ważna decyzja, którą podjął wspólnie z wszystkimi kapłanami z parafii. Uważa, że w taki sposób jeszcze bardziej zachęci parafian do tego, żeby przyjąć księdza podczas kolędy. 

Kolejną ważną zmianą w tym roku będzie to, że kapłani fizycznie odwiedzą "połowę parafii". Tłumaczą to tym, że na Smoczce jest mniej księży, niż było to w latach ubiegłych i fizycznie trudno jest odwiedzić wszystkie domy i mieszkania w jeden sezon. Dlatego kolęda odbywać się będzie na zmianę. W jednym roku kapłani odwiedzą jedną część parafii, a w drukim roku drugą część. Harmonogram tegorocznej kolędy zostanie opublikowany na stronach internetowych parafii jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie będzie to część od ul. Wolności, Witosa, Warneńczyka aż do ul. Wyszyńskiego i Królowej Jadwigi. 

- W kwestii zbliżającej się wizyty duszpasterskiej została do księży proboszczów skierowana zachęta, aby starali się ją zorganizować według modelu, który był praktykowany przed pandemią, a zatem tradycyjne odwiedzanie wiernych w ich domach. Księża proboszczowie mają też jednak możliwość zorganizowania wizyty duszpasterskiej w takiej formie, która wydaje się być najbardziej adekwatna do realiów duszpasterskich wspólnot, w których posługują. Natomiast kwestia przekazywanych przy okazji wizyty duszpasterskiej ofiar zawsze wynikała z dobrowolności samych ofiarodawców, nikt nie jest przymuszony, żeby je składać. Z tego co mi wiadomo, to parafia Trójcy Przenajświętszej w Mielcu nie jest pierwszą, w której kapłani nie będą przyjmować ofiar w czasie wizyty w domach wiernych, taką praktykę niektórzy stosują już od lat. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że stwierdzenie "zbieranie ofiar" jest nieprawidłowe, gdyż sugeruje, że księża udają się z wizytą duszpasterską "na zbiórkę". Właściwe jest stwierdzenie: "ofiary przekazywane przy okazji wizyty duszpasterskiej" - składa je bowiem ten, kto chce to uczynić, natomiast sama wizyta nie ma takiego celu. - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy