Drużyna Sokoła zwycięża w Krakowie

Drużyna Sokoła zwycięża w Krakowie - Zdjęcie główne

WiadomościSzermierczy Uczniowski Klub Sportowy Zerwikaptur Kraków był organizatorem XV międzynarodowego turnieju szermierczego "O Miecz Zerwikaptur Longina Podbipięty".

O udanym występie młodzików Gryfu Mielec już pisaliśmy (drugie miejsce Piotra Urbana indywidualnie i pierwsze miejsce drużyny Gryfu w turnieju drużynowym), ale oprócz nich w Krakowie walczyli także reprezentanci PTG Sokoła Mielec.
Indywidualnie wśród młodzików najlepszy z nich, Michał Mróz, zajął 25 miejsce, 28 był Dawid Madura, a 39 - Dominik Kwaśnik. Drużynowo zespół PTG Sokoła Mielec walczył o 5 miejsce. Aby tego dokonać, należało  wygrać z zespołem WLKS Kmicic  Częstochowa. Po wyrównanym  spotkaniu jednym trafieniem wygrał jednak zespół przyszłych organizatorów mistrzostw Polski młodzików w Częstochowie. Ekipę PTG sklasyfikowano na 7 miejscu.

W kategorii dzieci 14 miejsce zajęła  Martyna Mróz, a 27 była Kamila Duszkiewicz.  Do tych dzieci dołączyła  Hanna Łabuda i zespół Sokoła mógł wystartować w konkurencji drużynowej. W pojedynku o strefę medalową  został jednak pokonany  przez PKSzerm Warszawa 36-35. Następnie mielczanki  nie sprostały też Piastowi Gliwice, ale wygrały z AZS AWF Kraków i sklasyfikowane zostały na 7 miejscu. Wśród chłopców Stanisław Wiktor zajął 13 miejsce.

W kategorii Zuchy 5 miejsce zajęła Maria Ciszczoń, 12 była Hanna  Drozdowska, 13 Joanna  Ertanowska, a 15  Hanna Łabuda. Najmłodszy mielecki zespół  znakomicie spisał się w turnieju drużynowym. Pokonał śląskie zespoły  z  Bytomia  36 - 32 oraz  Gliwic 36 – 24 i stanęły na najwyższym stopniu podium. Zwycięzcy nagrodzeni zostali legendarnym mieczem Longina Podbipięty - dwuręcznym mieczem Zerwikaptur.

Podczas turnieju dla dzieci i młodzików odbył się także turniej dla  grup rekreacyjnych i amatorów  szermierki. Wystartowali w nim amatorzy z PTG Sokoła 1893.  Bardzo dobrze spisali się w turnieju indywidualnym, chociaż końcowe wyniki o tym nie świadczą. Paweł Gwiazda  i  Robert Mróz w grupach wygrali po cztery walki, ale musieli uznać wyższość swoich przeciwników w pojedynkach o szesnastkę. Sklasyfikowani zostali odpowiednio na  18  i 20 miejscu.

Sukces odnieśli jednak w turnieju drużynowym.  W meczu o ósemkę pokonali zespół Nauki  Szermierki z Warszawy, a o strefę medalową zespół kobiecy ze Śląska. W półfinale nie sprostali  zespołowi  Warszawianki I, który później pokonał w finale zespół z KKS i stanął na najwyższym stopniu podium.  W meczu o trzecie miejsce mielczanie stoczyli zacięty bój z zespołem amatorów z Piasta Gliwice, mających w składzie byłych zawodników, pokonując  ich 45 - 32, co było sporą sensacją.
Dodajmy, że wśród kobiet  Katarzyna Dziura  z  PTG  znalazła się tuż za finałową ósemką  sklasyfikowana na 9 miejscu.