Reklama

Dom Łukasiewicza jeszcze w tym roku?

Opublikowano:
Autor:

Dom Łukasiewicza jeszcze w tym roku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku uda się uruchomić w Padwi Narodowej multimedialną izbę pamięci Ignacego Łukasiewicza, wybitnego polskiego farmaceuty, który wynalazł lampę naftową. Mało kto wie, że urodził się on w Zadusznikach, w gminie Padew Narodowa.

W 2016 roku pojawił się pomysł, aby przejąć starą zabytkową plebanię w Padwi Narodowej i urządzić w niej nowoczesne muzeum - izbę pamięci Ignacego Łukasiewicza. Okazało się, że ta inicjatywa bardzo pozytywnie została przyjęta zarówno przez środowisko kościelne, jak i przedstawicieli samorządu.

Ostatnio doszło do ugody pomiędzy przedstawicielami kurii diecezji sandomierskiej a władzami gminy Padew Narodowa. - Udało nam się złożyć wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego. Przygotowaliśmy program edukacyjny „Śladami Ignacego Łukasiewicza”. Obecnie zajmujemy się dokumentacją życia tego niezwykłego naukowca. Chodzi nam szczególnie o okres dzieciństwa, który był związany z naszą gminą - powiedział nam wójt Robert Pluta.

Zaznaczył, że postać ta w historii Polski jest bardzo dobrze znana, ale niekoniecznie kojarzona z Padwią. Dzięki wsparciu ze środków unijnych gmina chce stworzyć nowoczesne miejsce do promocji tej wybitnej osoby. - Udało się nam już przejąć budynek. Podpisaliśmy stosowne dokumenty z przedstawicielami kurii diecezjalnej z Sandomierza - zaznaczył wójt Robert Pluta. Gmina stara się o prawie milion złotych dotacji. Chce wykorzystać te pieniądze na zorganizowanie nowoczesnego obiektu muzealnego, który może przyciągnąć nie tylko okolicznych mieszkańców, ale zainteresowanych z całego kraju. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE