reklama
reklama

"Dolina Smarkatej" oficjalnie trzecim rezerwatem przyrody na terenie Nadleśnictwa Mielec

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Hubert Sobiczewski/Nadleśnictwo Mielec

"Dolina Smarkatej" oficjalnie trzecim rezerwatem przyrody na terenie Nadleśnictwa Mielec - Zdjęcie główne

"Dolina Smarkatej" staje się oficjalnie trzecim rezerwatem na terenie Nadleśnictwa Mielec i 99. na terenie Podkarpacia. | foto Hubert Sobiczewski/Nadleśnictwo Mielec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW sercu malowniczej Kotliny Sandomierskiej, na terenie województwa podkarpackiego, pojawiła się wyjątkowa ostoja przyrodnicza. 2 kwietnia br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie zainaugurował powstanie rezerwatu przyrody o nazwie „Dolina Smarkatej”. Jest to nie tylko trzeci rezerwat na obszarze Nadleśnictwa Mielec, ale również 99. rezerwat w regionie.
reklama

Niezwykła Rzeka Smarkata – serce rezerwatu

Rzeka Smarkata, pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, stanowi kluczowy element tego nowo utworzonego rezerwatu. Charakteryzuje się ona licznymi meandrami, starorzeczami zwanymi lokalnie "smarkaczyskami", i bagnami, co świadczy o jej wyjątkowości i naturalnym charakterze. Smarkata jest jedną z niewielu jeszcze dzikich, nieuregulowanych rzek w północnej części Kotliny Sandomierskiej, co czyni ją cennym obiektem ochrony.

Cel ochrony i charakterystyka rezerwatu

Rezerwat "Dolina Smarkatej" został stworzony w celu zachowania unikalnego charakteru doliny rzeki Smarkatej oraz ochrony niezaburzonych procesów fluwialnych i torfotwórczych. Obszar ten, obejmujący 55,94 ha najbardziej malowniczej części doliny, został zabezpieczony przed działalnością człowieka, aby umożliwić naturze swobodne kształtowanie się.

reklama

Dodatkowo otulina rezerwatu o powierzchni 155,11 ha, znajdująca się na terenach Nadleśnictw Mielec i Nowa Dęba, podkreśla zobowiązanie do ochrony tego cennego ekosystemu. Jest to rezerwat krajobrazowy, co oznacza, że szczególną uwagę przykłada się tu do zachowania piękna i naturalnego krajobrazu.

Dostępność dla odwiedzających

Ważnym aspektem jest to, że rezerwat "Dolina Smarkatej" nie jest udostępniony dla zwiedzających. Nie posiada wyznaczonych szlaków turystycznych, co ma na celu minimalizację wpływu człowieka na ten delikatny ekosystem. Chociaż może to ograniczać bezpośrednie doświadczenie natury przez ludzi, jest to kluczowe dla zachowania autentyczności i niezakłóconego stanu tego obszaru.

Wartość edukacyjna i ochronna

Powstanie rezerwatu "Dolina Smarkatej" stanowi ważny krok w kierunku ochrony i promowania różnorodności biologicznej Polski. Jest to zarówno okazja do edukacji ekologicznej, jak i przypomnienie o potrzebie zachowania tak cennych obszarów dla przyszłych pokoleń.

reklama

"Pełnoprawnym" rezerwatem stanie się on po 14 dniach od opublikowania zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, co otwiera nowy rozdział w historii ochrony przyrody w regionie.

Rezerwat "Dolina Smarkatej" zapewnia nie tylko ochronę dla unikalnego ekosystemu, ale również podkreśla znaczenie działań na rzecz ochrony przyrody. Stanowi on świadectwo piękna i wartości, jakie natura oferuje, przypominając jednocześnie o naszej roli w jej ochronie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama