Reklama

Dokładnie 25 lat temu powstała Mielecka Strefa Ekonomiczna! [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Dokładnie 25 lat temu powstała Mielecka Strefa Ekonomiczna! [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokładnie 25 lat temu w Mielcu uroczyście otwarto pierwszą w Polsce SPECJALNĄ STREFĘ EKONOMICZNĄ SSE EURO-PARK MIELEC. Decyzja ta w dużej mierze uratowała region przed strukturalnym bezrobociem.

Pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna, utworzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 5 IX 1995 r. na obszarze 627 ha w północnej części Mielca, na okres 20 lat. 4 IX 1995 r. powołano w Mielcu Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie w celu zarządzania mielecką SSE.

9 X 1995 r. odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia SSE EURO-PARK z udziałem premiera RP Józefa Oleksego. 24 XI 1995 r. rozpoczęto przejmowanie od WSK „PZL-Mielec” zbędnych nieruchomości i gruntów o łącznej powierzchni 94 ha oraz 53 budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 96 tys. m2. 30 XI 1996 r. przejęto od WSK nieruchomości i środki trwałe tworzące infrastrukturę techniczną. 29 I 1996 r. ogłoszono pierwsze zaproszenie do rokowań, a 25 IV 1996 r. wydano pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Do końca 1996 r. wydano 19 takich zezwoleń. Lata 1997 – 1998 były okresem „wielkiej budowy” i rozpoczynania produkcji w poszczególnych firmach. Zezwolenia otrzymywały kolejne podmioty gospodarcze, ale należy zaznaczyć, że niektóre z firm funkcjonujących już w SSE wycofały się, nie mogąc wypełnić warunków przyjętych w negocjacjach. 30 IV 1999 r. zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE posiadały 34 podmioty gospodarcze, a dalszych 19 działało na terenie SSE na odrębnych warunkach (bez zwolnień podatkowych i ulg). Kolejne lata, to ciągła rozbudowa strefy i rozpoczęcie działalności kolejnych fabryk.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE