Reklama

Dodatkowy zasiłek na dzieci przedłużony. Zobacz do kiedy

Opublikowano: 17 stycznia 2021 16:26
Autor: JT | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Dodatkowy zasiłek na dzieci przedłużony do 31 stycznia | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Od poniedziałku 18 stycznia dzieci z klas 1-3 wracają do szkół. Nie oznacza to jednak, że zniknie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg, jego wypłaty będą wydłużone do 31 stycznia. Podpowiadamy, komu przysługuje.

Według wcześniejszych założeń dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał być wypłacany do 18 stycznia, czyli do końca tegoroczny ferii zimowych kiedy dzieci z klas I-III wrócą do szkół.

W Polsce nadal utrzymuje się  jednak  wysoka liczba zakażeń na COVID-19 i  nie wszyscy rodzice lub opiekunowie od poniedziałku puszczą swoje pociechy do szkół. Dlatego rząd zdecydował się na przedłużenie wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 31 stycznia.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W jakiej wysokości zasiłek

Dodatkowy  zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19, jest  przyznawany na zasadach ogólnych i  wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Co trzeba zrobić, żeby go otrzymać

Aby go otrzymać wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Oświadczenie to jest konieczne, bez tego oświadczenia ani ZUS, ani płatnik składek nie wypłacą zasiłku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.