Reklama

Dodatkowe 100 mln zł do programu „Mój prąd”. Czy wystarczy dla wszystkich?

Opublikowano:
Autor:

Dodatkowe 100 mln zł do  programu „Mój prąd”. Czy wystarczy dla wszystkich? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatni półtora roku to prawdziwy boom na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach domów. Polacy pokochali energię ze słońca i trudno się temu dziwić. Rząd dofinansowuje montaż instalacji kwotą 5 tys. z programu „Mój prąd”, a inwestycja zwraca się po 6-7 latach, przy okazji obniżając wysokość rachunków za energię elektryczną niemal do zera. Zapadła decyzja o zwiększeniu puli środków tego programu o 100 mln zł.

Rządowy  programu „Mój prąd” wystartował w sierpniu 2019 roku.  Na program  ten rząd przeznacza 1 mld zł, a jego celem jest  wspieranie  budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kilowatów (kW).  Za jego realizację odpowiada  bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.
CZYTAJ TAKŻE:Świąteczny wystrój Mielca. Wiemy ile miasto wyda na ten cel

Wnioski o dotację w ramach trwającego aktualnie naboru do programu „Mój Prąd” można składać do 18 grudnia tego roku.  Zainteresowanie jest ogromne, dziennie  wpływa nawet 1,4 tys. wniosków.

Kierując się tym zainteresowaniem rząd podjął decyzję o zwiększeniu puli środków programu o 100 mln zł, co pozwoli na przyznanie dotacji w wysokości 5 tys. zł dodatkowym 20 000 wnioskodawców.

Zapadła  też decyzja, że program „Mój prąd” będzie kontynuowany. Zajdą w nim jednak pewne zmiany,choć szczegóły nie są jeszcze znane.

Jak powiedział  Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  jedną ze zmian ma być powiązanie dotacji do instalacji fotowoltaicznych  z jednoczesną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego. Fundusz zastanawia się również, jak beneficjentów "Mojego prądu" zachęcić do inwestycji np. w pompy ciepła i rozbudowę zbiorników na ciepłą wodę użytkową.

  Procedura  składania wniosku o wsparcie

 Dla tych, którzy chcieliby jeszcze w tym roku złożyć wniosek o wsparcie w wysokości 5 tys. zł, a przypominamy, że można to zrobić do 18 grudnia, podajemy związane z tym procedury.

Proces starania się o  dofinansowanie można podzielić na trzy etapy.

W pierwszym kroku zainteresowany musi najpierw wyłożyć własne pieniądze i  zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną na dachu domu (według Instytutu Energii Odnawialnej średni koszt instalacji 1 kW to w tym roku 5100 zł, a na średniej wielkości dom o powierzchni 130 m.kw. potrzeba nam mikroinstalacji o mocy 4 kW czyli koszcie 20400 zł), a następnie poczekać na zainstalowanie  przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego.

W drugim podpisuje umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.

I w trzecim składa wniosek o dofinansowanie.  Do wniosku tego należy dołączyć następujące dokumenty: fakturę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury, zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano

Jeśli chodzi o wnioski to należy pamiętać, że od 31 marca tego roku można składać tylko e-wnioski. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód. Wnioski należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl.

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia o programie  „Mój Prąd” można znaleźć na   przygotowanym specjalnie  serwisie  internetowym:  https://mojprad.gov.pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE