Forum odbyło się w zabytkowej Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Konferencję otworzył przewodniczący Forum Academicum dr Marek Paduch (Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie), który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wartości aksjologicznych w języku i kulturze, nawołując do podążania za hasłem „Sapere aude” – „Miej odwagę być mądrym”. W tym kontekście dr Paduch zwrócił uwagę na potrzebę krytycznego myślenia i odpowiedzialnego korzystania z języka, który jest nośnikiem uniwersalnych wartości.
Pierwsza prelekcja, prowadzona przez dr. Antoniego Stańczyka z Tarnowskiej Szkoły Wyższej Akademii Nauk Stosowanych, była poświęcona związkowi między muzyką a językiem, zatytułowana „Porządek ruchu imperatywem piękna w muzyce i języku”. Stańczyk podkreślił, jak ważny jest porządek i harmonia w sztuce oraz komunikacji.
Punktem kulminacyjnym konferencji był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wygłosił inspirujący referat na temat „Wartości uniwersalne w języku i kulturze polskiej”.
Wydarzenie wzbogaciły wystąpienia uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Wiktor Smagacz, Karolina Lazur i Ewa Pietras aktywnie uczestniczyli w sympozjum. Ponadto młodzieżowy chór szkolny, prowadzony przez Macieja Fijałkowskiego, uświetnił forum, wykonując utwory, które nawiązywały do tematyki spotkania.
III Forum Academicum było okazją do pogłębienia refleksji nad wartościami, które przenikają naszą kulturę i język, a także do wymiany myśli między naukowcami, uczniami oraz przedstawicielami lokalnych władz. Z organizacją wydarzenia związani byli nauczyciele mieleckiego liceum: Marek Paduch, Elżbieta Żelazko, Elżbieta Poloczek, ks. Mateusz Florek, Łukasz Molak oraz Elwira Przewoźnik, których zaangażowanie przyczyniło się do sukcesu konferencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.