Reklama

Do sanepidu w Mielcu nie można się dodzwonić. Inforomujemy jakie są najnowsze zasady kwarantanny

Opublikowano:
Autor:

Do sanepidu w Mielcu nie można się dodzwonić. Inforomujemy jakie są najnowsze zasady kwarantanny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mająca dodatni test na koronawirusa i przebywająca według uzyskanych informacji na kwarantannie mieszkanka Mielca przez dwa dni próbowała dodzwonić się do sanepidu w Mielcu, żeby ustalić co ma dalej robić. Nie udało się jej, telefonu nikt nie odbierał. Poniżej publikujemy jakie są najnowsze zasady dla osób przebywających na kwarantannie.

Przypomnijmy krótko, że nasza Czytelniczka przebywała na kwarantannie od 26 października do 3 listopada czyli 9 dni. Nie wiedząc co ma dalej robić próbowała dodzwonić się do sanepidu w Mielcu. Jednego dnia  zajęło jej to 3 godziny 42 minuty, drugiego ponad 4 godziny. Słyszała w słuchawce, że jest 26 w kolejce, czekała godzinami na połączenie, a jak zbliżało się jej kolei na rozmowę, telefon się rozłączał.

Jak nam powiedziała taka sytuacja to koszmar, już nie ma sił i nie wie co robić. Jej dramatyczną sytuację komplikował fakt,  że 30 października  koronawirusa wykryto także u jej męża, a w ich rodzinie są jeszcze dzieci.

W powiecie mieleckim na kwarantannie od dłuższego czasu przebywa ogromna liczba osób. Dziś ( 8 listopada) jest to  2138 osób. Niedawno rząd zmienił zasady kwarantanny. Przypominamy też jak one wyglądają.

Co oznacza kwarantanna

Zacznijmy od tego co oznacza kwarantanna. Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Kto podlega kwarantannie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowej kwarantannie podlegają:
1.    osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 – kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej,
2.    osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole – przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
3.    osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) – od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej,
CZYTAJ TAKŻE: Powiat mielecki przekroczył barierę 2000 zakażonych. Niepokoi ogromna liczba na kwarantannie

Ważne wyjątki
1. osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie – to jest np. sytuacja w której dziecko idzie na kwarantannę bo okazało się, że jego nauczycielka jest chora – jego rodzice nie podlegają automatycznej kwarantannie z tego powodu.
2. osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, czyli taką, która ma pozytywny wynik testu, ma obowiązek poddania się kwarantannie – to jest sytuacja, w której np.: mąż ma dodatni wynik testu na COVID-19 i jest w izolacji, wtedy wszyscy razem mieszkający członkowie rodziny powinni poddać się kwarantannie.

Kiedy zaczyna się kwarantanna

Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie informatycznym  EWP.

Są jednak sytuacje, gdy objęcie kwarantanną jest niezależne od inicjatywy ze strony Powiatowej Inspekcji Sanitarnej:
1) kwarantanna graniczna, która dotyczy  osoby przekraczająca granicę Polski i  jest obowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu  granicy.

2) kwarantanna nakładana „automatycznie” w systemie EWP następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza POZ.  Trwa  ona do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni. Nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne.

3) kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie leki warto mieć w domu na wypadek koronawirusa

Skąd informacja o objęciu kwarantanną

Informacja o objęciu kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Dostęp do tego systemu ma m. in Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Status związany z kwarantanną, możesz sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE) – logowanie: https://pacjent.gov.pl/
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie wydaje decyzji związanych w objęciem kwarantanną. Nałożenie kwarantanny przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dokumentowane wpisem w systemie EWP.

Jak się zachowywać na kwarantannie

Zostałeś objęty kwarantanną i zastanawiasz się, co teraz musisz zrobić. Po pierwsze, postępuj odpowiedzialnie i bezwzględnie pozostań w domu. Powinieneś to zrobić również, jeśli jeszcze nie masz formalnej informacji o objęciu kwarantanną i dobrze się czujesz.

Zasady obowiązujące w czasie trwania kwarantanny:
1.    nie opuszczaj miejsca zamieszkania, zakaz obejmuje też spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza,

2.    w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to lekarza pierwszego kontaktu,

3.    postępuj zgodnie ze wskazówkami lekarza, sanepidu oraz innych służb,

4.    współpracuj ze służbami, w tym z sanepidem i policją w zakresie kontroli przebywania w miejscu zamieszkania podczas trwania kwarantanny,

5.    zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa (do pobrania na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa).

Wynagrodzenie za czas kwarantanny

Osoba skierowana na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną ma prawo do świadczenia chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego).
Informacja o kwarantannie w systemie EWP jest dostępna również dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnia je pracodawcom na profilu PUE ZUS. Podstawą wypłaty świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego) za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja w systemie.

Ubezpieczony poddany kwarantannie w związku z zakażeniem koronawirusem osoby, z którą wspólnie zamieszkuje lub prowadzi wspólne gospodarstwo domowe (pozytywny wynik testu) powinien do wypłaty tych świadczeń złożyć oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny.

Ubezpieczony, który ubiega się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych, powinien złożyć oświadczenie o konieczności sprawowania tej opieki.

Podmiot, który wypłaca świadczenia z tytułu choroby lub sprawowania opieki (pracodawca lub ZUS) może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach.

Więcej informacji, w tym wzory oświadczeń znajdziesz na stronie: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dokumentowanie-kwarantanny-i-izolacji-do-wyplaty-swiadczen-w-razie-choroby-i-opieki/3648067

Co to jest izolacja i ile trwa

W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:
•    u osób objawowych – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
•     u osób bezobjawowych – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Całodobowa linia informacyjna

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące kwarantanny lub izolacji zadzwoń na całodobową infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE