reklama
reklama

Akcja oddawania krwi przy mieleckiej hali MOSiR

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Emanuel Grzegorczyk-Zając

Akcja oddawania krwi przy mieleckiej hali MOSiR - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Do godziny 13:00 można oddać krew w mobilnym punkcie poboru | foto Emanuel Grzegorczyk-Zając

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW sobotę (23.09) obok hali sportowo-widowiskowej w Mielcu na krwiodawców czekał mobilny punkt poboru krwi.
reklama

W akcji zorganizowanej przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej mógłwziąć udział każdy, kto nie ma przeciwwskazań do bycia dawcą. Obok mobilnego punktu poboru krwi odbyły się także ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy dla młodzieży.

O akcji i samym krwiodawstwie rozmawialiśmy z kierownik terenowego oddziału Mielec regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Rzeszowie, Grażyną Skrzypek. 

Komu można pomóc poprzez oddawanie krwi?

Zawsze mówię, że dawcy są cichymi bohaterami dnia codziennego. Pomagają każdej osobie, która w danym momencie ma zagrożenie życia lub zdrowia na terenie nie tylko naszego województwa, ale i całej Polski.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zostania krwiodawcą?

reklama

Oczywiście wszystkie informacje, które są dostępne na stronie internetowiej regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Rzeszowie są do wglądu. Udzielamy również informacji w placówce terenowego oddziału w Mielcu. Można ich zasięgnąć osobiście, ewentualnie niektórych informacji możemy udzielić telefonicznie. Trzeba mieć oczywiście ukończone 18 lat i nie przekroczone 65 lat i być potencjalnie zdrowym, czyli nie mieć poważnych chorób. To są oczywiście problemy sercowe, nieleczone nadciśnienie, wady rozwojowe, wady układu oddechowego, układu krążenia, układu moczowo-płciowego. Wszystki dyskwalifikacje stałe są dostępne na stronie internetowej. Krwiodawcą nie może też zostać osoba, która przechorowała żółtaczkę. Są też dyswalifikacje tymczasowe, np po tatuażach i przekłuciach. Pół roku po takim zabiegu nie można oddawać krwi. Oprócz tego zabiegi stomatologiczne i chirurgiczne. Trzeba być przygotowanym fizycznie - zjeść kolację i lekkie śniadanie, oraz dwa dni wcześniej zacząć się nawadniać. 

reklama

Jakie są benefity dla krwiodawców? 

Po pierwszym oddaniu zostaje się dawcą honorowym. Dzień oddania i następny są dniami wolnymi od pracy. Otrzymuje się ekwiwalent kaloryczny w postaci paczki czekolad. Krwiodawcy mają dostęp do badań wirusologicznych robionych przy każdy oddaniu, oraz wynik grupy krwi. Po oddaniu 6 litrów składa się wniosek o wydanie legitymacji honorowego zasłużonego dawcy krwi, która upoważnia do korzystania z wielu przywilejów, jak skrócone kolejki do lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych, są też leki, które podlegają refundacji dla honorowych krwiodawców. W Mielcu krwiodawcy jeżdżą również bezpłatnie komunikacją miejską. 

Czy dużo osób oddaje krew? 

reklama

Bardzo dużo osób jest stałymi dawcami. Mężczyźni mogą oddawać krew 6 razy w ciągu 12 miesięcy, kobiety 4 razy. Dużo młodzieży szkolnej również decyduje się na zostanie krwiodawcami. Krew oddają również osoby, które studiują i pracują.

Akcja została przeprowadzona w ramach Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama