Reklama

Dekomunizacja mieleckich ulic

Opublikowano:
Autor:

Dekomunizacja mieleckich ulic - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 września 2016 roku weszła w życie ustawa dekomunizacyjna, w ramach której samorządy zostały zobligowane do usuwania z przestrzeni publicznej nazw ulic, budowli i obiektów użyteczności publicznej upamiętniających osoby, organizacje i wydarzenia symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W Mielcu działania te prowadzi Komisja  Oświaty i Kultury Rady Miejskiej, której przewodniczy radny Marek Zalotyński. Obecnie rozważana jest zmiana nazw trzech ulic na terenie miasta. Jedną z nich jest ulica Szenwalda, której nowym patronem ma zostać major Walerian Tumanowicz – niezłomny dowódca  Inspektoratu Mielec-Tarnobrzeg  Związku Walki Zbrojnej, działający później w strukturach krakowskiej AK, a po wojnie w dolnośląskiej organizacji WiN.

7 kwietnia uczniowie I LO w Mielcu, Mikołaj Broniewski i Tomasz Tabor, zorganizowali w Miejskiej Bibliotece Publicznej  SCK przy ulicy Kusocińskiego spotkanie dotyczące dekomunizacji w przestrzeni publicznej Mielca. Prelekcję na temat postaci Waleriana Tumanowicza wygłosił Marek Zalotyński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE