Reklama

Debaty Oksfordzkie w mieleckiej "budowlance". Finał projektu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZSB w Mielcu

Debaty Oksfordzkie w mieleckiej "budowlance". Finał projektu - Zdjęcie główne

Uczestnicy debaty Oksfordzkiej. | foto ZSB w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu miał miejsce finał Ogólnopolskiego Projektu Debat Oksfordzkich. W turnieju debat drużyn z całej Polski w Katowicach nie zabrakło drużyny z mieleckiej "budowlanki". Wcześniej piętnastu uczniów dwa razy w miesiącu przez cały rok debatowało na ciekawe tematy.

26 listopada w ZSB miał miejsce finał debat oksfordzkich. Projekt został zrealizowany w ciągu roku przez Tarnowską Ligę Debatancką. Trenerką, która przygotowywała drużynę z Mielca do publicznych wystąpień, była Magdalena Wajda. 

Piętnastu uczniów z mieleckiej „budowlanki” dwa razy w miesiącu debatowało na różne tematy zaproponowane przez eksperta. Zajęcia często odbywały się w mieleckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.  

Mieleccy mówcy to: Julia Kalicka, Joanna Zielińska, Izabela Skucińska, Klaudia Chrabąszcz, Wiktor Warzecha, Pazdro Karolina, Grzegorz Ulrych, Mateusz Napieracz, Sylwia Chrabąszcz, Daria Mucha, Dawid Dźwięga, Patrycja Kotowicz, Gabriela Pawelec, Iwona Harmacińska i Rafał Janeczek. 

W trakcie trwania projektu, uczniowie zostali zaproszeni na pokazową debatę, która odbyła się w Tarnowie, gdzie mieli okazje przysłuchiwać się najlepszym mówcom w kraju. Ukoronowaniem projektu miał być turniej debat drużyn z całej Polski w Katowicach. Ze względu na trudną sytuację, spowodowaną pandemią covid – 19 finalne debaty odbyły się online.

Wzięły w nich udział drużyny z 16 szkół: Mielca, Piły, Kędzierzyna - Koźle, Olkusza, Tarnowa, Skawiny, Świdnika, Myślenic, Jarocina, Bochni, Dąbrowy Górniczej, Sędziszowa Małopolskiego, Brzeska, Świętochłowic, Wolbromia i Wieliczki. Turniej trwał aż sześć godzin. ZSB reprezentowało czterech uczniów: Daria Mucha, Mateusz Napieracz, Joanna Zielińska i Grzegorz Ulrych. 

Mielecka młodzież udowodniła, że potrafi znakomicie debatować na tematy historyczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Idea debat oksfordzkich jest oparta na chęci toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty, w których obie strony mają równe prawa i możliwości zaprezentowania swojego stanowiska. 

Debaty mają rozwiać świadomość wielopłaszczyznowości świata, uczyć krytycznego i kreatywnego podejścia do problemów oraz podnosić jakość i etykę debaty publicznej Polsce.

Realizacja projektu Debat Oksfordzkich w Zespole Szkól Budowlanych w Mielcu była możliwa dzięki zaangażowaniu dyrektora ZSB Stanisława Starzyka, który zawsze wspiera różne inicjatywy uczniowskie. Koordynatorkami projektu w ZSB były nauczycielki: Bogumiła Starzyk, Iwona Kopera i Jadwiga Stala – Dudek, które wzięły udział w szkoleniu „Debata Oksfordzka jako narzędzie dydaktyczne”, przeprowadzonym przez pana Krzysztofa Bułę, prezesa Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, dzięki temu mogą wykorzystywać debatę w czasie realizacji zajęć dydaktycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy