Reklama

Debata prezydencka Korso - Sport

Opublikowano:
Autor:

Debata prezydencka Korso - Sport  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w niedzielę, 21 października, mielczanie wybiorą nowego prezydenta. Na ten urząd startuje dokładnie piątka kandydatów. W naszej debacie przygotowaliśmy dla wszystkich kilka pytań.

Fryderyk Kapinos
Kandydat KW PiS

Pomysł na finansowanie sportu:

Obowiązkiem miasta jest rozwój kultury fizycznej, współpraca z klubami sportowymi i dbanie o infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Samorząd powinien i oczywiście wesprze finansowo działania dotyczące sportu wśród dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że ważnym elementem wsparcia sportu dzieci i młodzieży jest także udostępnienie odpowiedniej infrastruktury. To też czynimy w miarę możliwości budżetowych, budując boiska lub też halę pneumatyczną, o której zakup dla Szkoły Podstawowej nr 9 staramy się wraz z dofinansowaniem rządowym. Co do zawodowej działalności sportowej, to w budżecie miasta utrzymamy poziom finansowania, jednocześnie szukając dodatkowych środków w dofinansowaniach zewnętrznych. Liczę na współodpowiedzialność społeczną firm, ulokowanych w specjalnej strefie ekonomicznej, ich zaangażowanie w funkcjonowanie sportu. Osobiście będę pomagał i wspierał w szukaniu sponsorów i partnerów biznesowych, którzy utożsamialiby się z drużyną i naszym miastem.

Zdzisław Nowakowski
Kandydat KWW Nasz Mielec

Finansowanie sportu w mieście:

Na finansowanie sportu składa się wiele działań. Przede wszystkim ustawowym obowiązkiem miasta jest wspieranie rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z ustawą o pożytku publicznym w ramach konkursów są dzielone środki dla klubów sportowych. Przyznawane kwoty powinny być zależne od liczby dzieci i młodzieży, osiągnięć sportowych oraz udziału w rozgrywkach ligowych. Mówimy tu także o stypendiach sportowych. I jeszcze jeden bardzo ważny wątek. Uważam, że przyszły prezydent Mielca powinien wykorzystać autorytet urzędu i podjąć rozmowy z mieleckim biznesem na temat wypracowania wspólnego modelu wpierania sportu wyczynowego. Sport był i nadal może być świetną wizytówką naszego miast, a za jego pośrednictwem także oferty handlowej mieleckich firm. 

 

Jacek Wiśniewski
Kandydat KWW Razem dla Ziemi Mieleckiej

Pomysł na finansowanie sportu:

Już w 2015 roku przygotowałem algorytm, który przedstawiał sposób finansowania stowarzyszeń sportowych. Wskazywał metodykę przeliczania pieniędzy i  klasyfikowania konkretnych zespołów i dyscyplin sportowych. Obejmował również pobory trenerów, zakup sprzętu i kwestie wyjazdów sportowych. Algorytm ten był bardzo pozytywnie przyjęty przez prezesów różnych klubów i stowarzyszeń, którzy często skarżą się, że po pierwsze pieniędzy jest zbyt mało,  po drugie nie ma właśnie klarownych kryteriów przyznawania dotacji, co rodzi pewne niesnaski, a w wielu przypadkach również uzasadnione poczucie krzywdy. Dodatkowo chciałbym wprowadzić w Mielcu projekt Pałac Sportu. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązania dotyczące finansowania szkolenia dzieci i młodzieży. Pałac Sportu zajmowałby się m.in. organizacją zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży,  zatrudniałby trenerów, zarządzałby infrastrukturą sportową.

 

Andrzej Skowron
Kandydat KWW Nowy Mielec Andrzeja Skowrona

Finansowanie sportu

Podstawową rolą samorządu jest wspieranie przede wszystkim rozwoju dzieci i młodzieży pod kątem kultury fizycznej i sportu. W dużej mierze pieniądze przeznaczane na sport idą w kierunku sportu zawodowego, a mniejsza pula na dzieci i młodzież. Uważam, że nowe władze powinny zmienić swoją dotychczasową politykę i postawić na poszukiwane sponsorów zewnętrznych, a nie finansować działalność klubów zawodowych z pieniędzy publicznych. Władze powinny przekonać lokalnych przedsiębiorców do sponsorowania lokalnego sportu. Myślę, że takim czynnikiem pobudzającym działanie, takim impulsem, byłoby wprowadzenie miejscowej lokalnej waluty. Takie lokalne waluty funkcjonują od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie, m.in. w Szwajcarii i w Niemczech. W ramach umowy społecznej do systemu wchodzą przedsiębiorstwa, zarówno te małe, jak i duże, które ze sobą kooperują i współpracują. Ich  wejście do systemu oznacza, że utożsamiają się z lokalną społecznością i lokalnym rynkiem. Zakładam, że zachęcenie i przekonanie do tej idei  firm z SSE przyczyniłoby się w rezultacie do rozwoju klubów zawodowych w naszym mieście poprzez pozyskanie środków finansowych z zewnątrz. A to odciążyłoby budżet miasta.

 

Grzegorz Ziomek
Kandydat KW KUKIZ`15

Finansowanie sportu w mieście:

Do momentu, dopóki nie będziemy mieli wybudowanej hali, trzeba wspierać zespoły piłki siatkowej i ręcznej, ponieważ brak obiektu, na którym można rozgrywać mecze, praktycznie eliminuje możliwość pozyskania zewnętrznych sponsorów. Ważnym dla mnie jest też awans FKS Stal Mielec do Extraklasy, więc ten klub również należy wspierać, ale nie możemy zapominać o pozostałych stowarzyszeniach i klubach sportowych (w sumie w Mielcu działa ich ponad 30). To ci działacze sportowi opiekują się naszymi dziećmi i wychowują ich w duchu sportowym. W tym momencie z przerażeniem patrzę na dzieci, które podczas wolnego czasu korzystają z laptopów, smartfonów, zamiast aktywnie spędzić ten czas. Uważam, że każda inicjatywa, która w jakikolwiek sposób odciągnie ich od elektroniki, musi być wspierana przez miasto, dlatego należy zweryfikować sposób finansowania klubów sportowych i chcę to zrobić tak, by zaczęły obowiązywać począwszy od 2019 roku.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE