Reklama

Debata prezydencka Korso - Ochrona środowiska

Opublikowano:
Autor:

Debata prezydencka Korso - Ochrona środowiska - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w niedzielę, 21 października, mielczanie wybiorą nowego prezydenta. Na ten urząd startuje dokładnie piątka kandydatów. W naszej debacie przygotowaliśmy dla wszystkich kilka pytań.

Fryderyk Kapinos
Kandydat KW PiS

Kwestia ochrony środowiska:

Jednym z najważniejszych problemów mieszkańców miasta, z jakim przyszło mi się zmierzyć, jest zła jakość powietrza. Od ponad pół roku jestem prezydentem i myślę, że sporo udało mi się zrobić w kwestii ochrony środowiska. Doprowadziłem, współpracując z rządem, do zakończenia prac legislacyjnych zmieniających polskie prawo o ochronie środowiska. Obecnie mamy prawo do egzekwowania obowiązku ciągłego monitoringu od firm, które mają wpływ na jakość środowiska naturalnego. Wspólnymi działaniami przyczyniłem się do zmian w prawie, które utworzyły policję ekologiczną. Taka formacja może wchodzić do zakładu i prowadzić kontrolę bez zapowiedzi. Powołałem zespół ds. czystego powietrza – ma na celu wymianę informacji między samorządem, instytucjami a stroną społeczną. Rozbudowana została sieć punktów pomiarowych Airly, badająca w mieście poziom zanieczyszczeń powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5. Miasto Mielec przystąpiło do rządowego programu "Czyste Powietrze", umożliwiającego dofinansowania na termomodernizację budynków mieszkalnych, a także dofinansowania wymiany starych, wysokoemisyjnych kotłów grzewczych. Zainicjowałem powstanie pilotażowego projektu Laboratorium Mielec, jedynego w Polsce, którego celem będą działania związane z ochroną powietrza, głównie w sferze zanieczyszczeń przemysłowych. Dzięki moim usilnym staraniom na przełomie października i listopada powstanie nowa stacja państwowego monitoringu powietrza ukierunkowana na zanieczyszczenia przemysłowe z mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej. Od początku sierpnia na wieży Lotniska Mielec funkcjonuje kamera internetowa, która całodobowo przekazuje obraz zakładów w specjalnej strefie ekonomicznej. O jej uruchomienie postulowali mieszkańcy Mielca. Na stronie internetowej miasta w zakładce "dla mieszkańców" można znaleźć podgląd on-line z wieży mieleckiego lotniska, który także przekazuje obraz nocny. Kolejna kamera wizyjna monitorująca firmy specjalnej strefy ekonomicznej umieszczona została na miejskiej mobilnej stacji monitoringu powietrza.

 

Zdzisław Nowakowski
Kandydat KWW Nasz Mielec

Kwestia ochrony środowiska:

 

Naszym priorytetowym działaniem powinno być zapewnienie mieszkańcom Mielca czystego powietrza. Zdrowie jest przecież najważniejsze! Dlatego z wielkim uznaniem odnoszę się do protestu obywatelskiego, który dobitnie uzmysłowił nam wszystkim: rządowi, samorządom, przedsiębiorcom, mieszkańcom, że problem jest. Wszyscy mamy konkretne zadania do wykonania, które powinny złożyć się na kompleksowy program "Czyste Powietrze". Oto skrótowo kilka jego elementów. Potrzebny jest ciągły monitoring jakości powietrza z jednoczesnym natychmiastowym powiadomieniem instytucji kontrolujących podmioty gospodarcze, a ponadto za pośrednictwem SMS także mieszkańców, o przekroczeniu poziomu zanieczyszczeń. Należy kontynuować program wymiany pieców na niskoemisyjne. Warto rozważyć podłączenie tam, gdzie jest to możliwe, domów jednorodzinnych do miejskiej instalacji ciepłowniczej. Nadal konsekwentnie należy nasadzać na terenie miasta drzewka oraz krzewy. Rozwijać modę na poruszanie się po mieście rowerami oraz  zakupionymi przez MKS autobusami niskoemisyjnymi. Warto podjąć dyskusję z przedsiębiorcami, aby włączyli się w przewóz swoich pracowników komunikacją miejską, zmniejszając tym samym  w godzinach szczytu ruch samochodów osobowych. I to, co nawet w krótkiej perspektywie czasowej może przynieść bardzo pozytywne skutki, to dalsza edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

 

Jacek Wiśniewski
Kandydat KWW Razem dla Ziemi Mieleckiej

Kwestia ochrony środowiska:

 

W temacie czystego powietrza chcę wprowadzić ciągły monitoring powietrza z pełną informacją dla naszego społeczeństwa. Planuję również rozszerzyć te działania, poprzez monitoring wody oraz gleby w Mielcu, ale chciałbym także nawiązać w tej kwestii ścisłą współpracę z ościennymi gminami, gdzie również mogłyby być prowadzone podobne pomiary. Przypomnę również, że śp. prezydent Daniel Kozdęba podpisał w 2015 roku z firmą Kronospan porozumienie, na mocy którego miasto miało prawo do dwóch niezapowiedzianych kontroli w zakładzie w ciągu roku. Z pewnością podejmę stosowne działania, aby takie porozumienie kontynuować i obejmę osobistym nadzorem jego realizację. Nie dopuszczę również do sytuacji, w której w naszym mieście będą rozpoczynać działalność firmy mające negatywny wpływ na środowisko. Poza powyższymi działaniami postawię na edukację. Począwszy od przedszkola, poprzez szkoły podstawowe i szkoły średnie. Tutaj przede wszystkim kładlibyśmy nacisk na problem niskiej emisji. Jest to problem, który nam, mielczanom, szczególnie doskwiera w zimie. Często wieczorami trudno wyjść na spacer, bo tych zanieczyszczeń w powietrzu jest tak dużo. Do tego będę wspierał program wymiany pieców. Będę również robił wszystko, by przy najbardziej ruchliwych drogach, i nie tylko tam, pojawiło się więcej zieleni, która przejęłaby część niskiej emisji.

 

Andrzej Skowron
Kandydat KWW Nowy Mielec Andrzeja Skowrona

Ochrona środowiska

Dobrze się stało, że dzięki aktywności społeczności lokalnej miały miejsce liczne protesty i naciski na samorząd. Tym samym samorząd lokalny zaczął wywierać naciski na polski rząd i parlament, który przyjął nową ustawę o ochronie środowiska, nakładającą obostrzenia na zakłady mające wpływ na środowisko naturalne. Natomiast co my możemy zrobić, jako nowa władza miasta? Przede wszystkim postarać się o stały monitoring powietrza, który powinien funkcjonować głównie w  granicach specjalnej strefy ekonomicznej. Drugim ważnym elementem byłyby kamery live, które pokazywałyby "na żywo", jak wygląda na bieżąco sytuacja z emisją zanieczyszczenia powietrza. Stałemu monitoringowi powinna podlegać nie tylko strefa, ale również te osiedla, które mają największy problem z niską emisją. Ponadto samorząd lokalny powinien co roku organizować konferencje, z sympozjami i panelami dyskusyjnymi, na których wypowiadaliby się zapraszani znani specjaliści i eksperci z dziedziny ochrony środowiska z kraju i zagranicy.

 

Grzegorz Ziomek
Kandydat KWW KUKIZ`15

Kwestia ochrony środowiska:

Jeżeli chodzi o kwestię ochrony środowiska, to działania trzeba podzielić na kilka grup. Po pierwsze jest firma Kronospan, która dosyć mocno uprzykrza nam życie Jako prezydent zorganizuję referendum, w ramach którego zbierzemy oficjalną opinię mieszkańców na temat tej firmy. Chcę wiedzieć, czy mieszkańcy chcą tej firmy w naszym mieście czy też nie, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Referendum ma charakter opiniodawczy, ale jako prezydent, mając w ręku oficjalną opinię mieszkańców, 20 000 podpisów zebranych przez AERiS oraz największy w historii Polski protest przeciw zanieczyszczaniu środowiska, to odpowiedzialni za zmianę przepisów nie będą mogli zlekceważyć osoby pełniącej najważniejszą funkcję w mieście. Drugi kierunek to oczywiście niska emisja z przydomowych pieców. To, co się dzieje w okresie zimowym, nie jest dobrym trendem, ponieważ spora część mieszkańców pali niskiej jakości opałem. Rozwiązaniem tego problemu jest edukacja oraz dalsza wymiana kotłów. Trzecim ważnym rozwiązaniem są źródła geotermalne, które znajdują się pod naszym miastem. Z takich rozwiązań korzysta już Połaniec, a Dębica podpisała kontrakt na odwierty. Chciałbym zrealizować taką inwestycję w naszym mieście, ponieważ dzięki niej mielibyśmy ciepło bez jakiejkolwiek emisji. Taka inwestycja zwróciłaby się w krótkiej perspektywie czasu, dzięki czemu mielibyśmy środki na dalszy rozwój sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE