reklama
reklama

Czym jest prawo łaski i czy Andrzej Duda mógł ułaskawić dwóch posłów PiS?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Czym jest prawo łaski i czy Andrzej Duda mógł ułaskawić dwóch posłów PiS? - Zdjęcie główne

Czy ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika jest ważne? | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJednym z głośniejszych tematów ostatnich dni jest wyrok skazujący dla Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika. Posłowie PiS zostali skazani w związku z aferą gruntową, pomimo tego, że w 2015 r. ułaskawił ich Prezydent Andrzej Duda.
reklama

Prawo łaski jest wyłączną prerogatywą Prezydenta RP. Jest to środek, który co prawda nie zdejmuje winy ze skazanego, ale zwalnia go z odbycia kary za określony czyn. Przepis, który reguluje prawo łaski, pochodzi z Konstytucji RP. 

Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

- stanowi art. 139 Konstytucji RP. 

Aby lepiej zrozumieć kazus, należy się cofnąć do 2015 roku. Wtedy Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński byli skazani, ale wyrok był nieprawomocny. Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski. Tutaj pojawiają się wątpliwości co do tego, czy tak zastosowane prawo łaski wywołuje w ogóle skutki. Patrząc na przepis wprost z Kostytucji, odnosi się on do osób skazanych, aczkolwiek interpretacja może być różna, gdyż nie ma w nim mowy o tym, że wyrok musi być prawomocny. 

reklama

Po umorzeniu sprawy Kamińskiego i Wąsika przez sąd niższej instancji, oskarżyciele posiłkowi wniesli kasację do Sądu Najwyższego. Wówczas SN uznał, że prawa łaski nie można stosować w przypadku nieprawomocnych wyroków. Co więcej, zgodnie z art. 529 Kodeksu postępowania karnego, prawo łaski nie stoi na przeszkodzie wniesieniu i rozpoznaniu kasacji zarówno na korzyść oskarżonego, ale jak przyjęto w doktrynie, również na niekorzyść. 

Innego zdania był Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że niezależnie od uprawomocnienia się wyroku, Prezydent może ułaskawić skazanych i powinno to zakończyć postępowanie. Według interpretacji TK, prawo łaski oznacza również zakaz prowadzenia i wszczynania, lub wstrzymanie postępowania wobec określonej osoby. 

reklama

Teraz, kiedy wyrok się uprawomocnił, Andrzej Duda mógłby oczywiście ułaskawić Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego kolejny raz. Wówczas z pewnością byłoby to już skuteczne. Do błędu Prezydent jednak nie ma zamiaru się przyznawać, przyjmując retorykę, że skazani są więźniami politycznymi. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama