- Mamy również świeżo złożony wniosek do KPO na blisko 48 milionów złotych. Gdyby udało się nam tę dotację pozyskać, to w znaczący sposób zmodernizowalibyśmy nasz szpital pod względem sprzętowym dla leczenia chorób onkologicznych" – podkreśla dyrektor placówki, Paweł Pazdan.
Poziomy referencyjne w onkologii
Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada kompleksową opiekę nad pacjentem onkologicznym – od diagnozy, przez leczenie, aż po kontrolę stanu zdrowia po zakończonej terapii. System ten podzielony jest na trzy poziomy referencyjne Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO):
- SOLO 1 – diagnostyka i leczenie chirurgiczne,
Mielecki szpital obecnie działa na poziomie SOLO 1.
I my jako szpital jesteśmy na poziomie SOLO 1, czyli mówimy o diagnozowaniu oraz o leczeniu chirurgicznym chorób nowotworowych – tłumaczy dyrektor Pazdan. – Już mamy podpisane porozumienia i jesteśmy w kontakcie ze szpitalem w Tarnobrzegu oraz ze szpitalem w Rzeszowie, współpracujemy ściśle, organizujemy konsylia nad poszczególnymi sytuacjami zdrowotnymi u tych pacjentów, których u nas diagnozowaliśmy i leczymy, po to, żeby pacjent po wyleczeniu pierwotnym u nas, był leczony w innych ośrodkach, a po tamtym leczeniu uzupełniającym pacjent będzie mógł wrócić do nas po to, żebyśmy dalej prowadzili ten nadzór.
Pacjenci mogą korzystać z opieki zarówno w mieleckiej poradni onkologicznej, jak i m.in. w poradniach chirurgicznej, proktologicznej czy urologicznej.
Czy Mielec rozszerzy zakres leczenia onkologicznego?
Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta pojawiło się pytanie, czy mielecki szpital w przyszłości zamierza rozszerzyć swoją działalność na poziom SOLO 2 i SOLO 3, czyli na leczenie radioterapeutyczne i chemioterapię. Dyrektor Pazdan zaznaczył jednak, że nie każda placówka w sieci onkologicznej będzie mogła prowadzić pełne leczenie nowotworowe.
- Duch tej ustawy jest taki, żeby koncentrować różnego rodzaju świadczenia, szczególnie z tych wyższych poziomów – trzeciego i drugiego – w specjalistycznych ośrodkach leczących w chemioterapii, w radioterapii. Większa ilość świadczeniodawców, które są w sieci onkologicznej, działa na poziomie pierwszym – wyjaśnia.
W mieleckim szpitalu zatrudniono również koordynatora, który pomaga pacjentom w organizacji procesu leczenia.
- Mamy dzisiaj koordynatorkę, która jest w stałym bieżącym kontakcie i za rękę prowadzi pacjenta. Ta osoba umawia tego pacjenta na kolejne świadczenia w innych ośrodkach, nie tylko w mieleckim szpitalu, ale również w szpitalu na przykład w Tarnobrzegu i stale będąc w kontakcie z pacjentem, podpowiada mu, w jakim terminie i gdzie może uzyskać te świadczenia – dodaje dyrektor.
Model ten zakłada, że bardziej zaawansowane etapy leczenia nowotworowego powinny odbywać się w mniejszej liczbie wyspecjalizowanych placówek, natomiast większa liczba ośrodków na poziomie SOLO 1, takich jak mielecki szpital, ma zajmować się diagnostyką i leczeniem chirurgicznym oraz kierować pacjentów na dalsze etapy terapii.
Przyszłość onkologii w Mielcu
Złożony wniosek o dofinansowanie na modernizację szpitala w zakresie leczenia onkologicznego to istotny krok w kierunku poprawy jakości świadczonych usług. Jeśli placówce uda się uzyskać dofinansowanie, pacjenci będą mogli liczyć na jeszcze lepsze warunki diagnostyki i leczenia nowotworów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.