Reklama

Czy przyłbice chronią przed koronawirusem? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Opublikowano:
Autor:

 Czy przyłbice chronią przed koronawirusem? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plastikowe przyłbice to obok tradycyjnych maseczek ochronnych najpopularniejszy sposób na zasłanianie ust i nosa i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Czy przyłbice jednak skutecznie chronią? Jak wynika z najnowszych badań skuteczność plastikowych osłon na twarz jest znikoma.

W czasie pandemii koronawirusa większość nas zasłania usta i nos przy pomocy maseczek ochronnych. Ostatnio coraz popularniejsze stają się też  plastikowe przyłbice, głównie dla tego, że  dla wielu są zdecydowanie wygodniejsze. Jak się jednak  okazuje  wybór plastikowej osłony nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak pokazują  najnowsze  badania uczonych z ośrodka badawczego w Kobe w Japonii, przyłbice nie chronią wystarczająco przed wydostawaniem się na zewnątrz cząsteczek śliny i wydzielin z nosa. Badania wykazały, iż niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon.

Jak zaznacza główny autor badania Makoto Tsubokura, najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa pozostaje noszenie tradycyjnych maseczek uszytych z tkanin.

Podobne badania z przyłbicami wykonali naukowcy z Florida Atlantic University, które opublikowali później na łamach pisma „Physics of Fluids. Ich wyniki są podobne. Okazało się, że przyłbica zatrzymuje pierwotny strumień z kropelkami, ale potem z łatwością rozchodzą się one wokół przedniej szyby. Z czasem kropelki te mogą rozprzestrzenić się na dużym obszarze zarówno na boki jak i w przód, choć ze spadającym stężeniem

Badania te  dobitnie pokazuje, że plastikowe przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE