Reklama

Czy nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za czas strajku?

Opublikowano:
Autor:

Czy nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za czas strajku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił ogólnopolski strajk nauczycieli 27 kwietnia. Protest trwał 19 dni kalendarzowych. To blisko dwie trzecie całego miesiąca. Czy strajkujący nauczyciele otrzymają za ten czas wynagrodzenie.


Dla mieleckich szkół średnich (oprócz V Liceum Ogólnokształcącego) organem prowadzącym jest starostwo, które również wypłaca nauczycielom wynagrodzenie. Właśnie tam skierowaliśmy pytanie, czy zamierza wypłacić strajkującym nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku?

- Kwestię wynagrodzeń za czas strajku reguluje art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zgodnie z którym pracownik w okresie strajku zorganizowanego nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, a jedynie prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy - odpowiada nam wicestarosta powiatu mieleckiego Andrzej Bryła. Zgodnie z powyższym, nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za czas strajku. Dyrektorzy szkół przygotowują obecnie listy nauczycieli, których wynagrodzenia, ze względu na udział w strajku, zostaną potrącone - dodaje.

A co z wynagrodzeniami strajkujących nauczycieli pozostałych mieleckich szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Mielec? - Okazuje się, że Urząd Miejski w Mielcu analizuje pod względem formalnoprawnym możliwości wypłaty wynagrodzenia nauczycielom za czas strajku. Na razie nie ma decyzji w tej sprawie – odpowiada mielecki magistrat. Pedagodzy zatem czekają.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE