Reklama

Czy mieleckie starostwo pomoże rolnikom? Są pewne deklaracje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Czy mieleckie starostwo pomoże rolnikom? Są pewne deklaracje - Zdjęcie główne

Radny Zbigniew Tymuła pyta starostę o pomoc dla rolników | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny powiatowy Zbigniew Tymuła w trosce o rolników, którzy przez wirus ASF stracili trzodę chlewną, wnioskował do władz powiatu mieleckiego o wsparcie finansowe poszkodowanych, w tym i w następnym roku kalendarzowym. Łączna kwota wsparcia miałaby w bieżącym roku wynieść 200 tysięcy złotych. Jak władze mieleckiego starostwa odpowiedziały na apel radnego?

Radny na październikowej sesji powiatowej złożył wniosek o dokonanie przesunięć w tegorocznym budżecie powiatu mieleckiego w celu zgromadzenia pieniędzy na wsparcie dla rolników z terenu naszego powiatu. Wielu rolników było w ostatnim czasie zmuszonych do likwidacji pogłowia trzody chlewnej w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Radny zwrócił się także z prośbą, aby w trakcie prac nad przyszłorocznym budżetem również uwzględnić fundusze na wsparcie dla rolników.

Zbigniew Tymuła jednocześnie zaproponował źródła sfinansowania pomocy rolnikom. Chodzi o przesunięcia w bieżącym budżecie powiatowym. Łącznie kwota wsparcia dla rolników wyniosłaby w obecnej transzy 200 tysięcy złotych.

- Wniosek o dokonanie tych przesunięć związany jest z trudną sytuacją rolników, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej. ASF zbiera żniwo, niszcząc dorobek wielu lat pracy. Samorząd powiatu mieleckiego winien wesprzeć rolników finansowo w tej nadzwyczajnej sytuacji, udzielając wsparcia celowego na rzecz rolników z terenów gmin objętych ASF - tak argumentuje swój wniosek radny Zbigniew Tymuła.

- W przyszłorocznym budżecie kwota na wsparcie powinna być adekwatnie wyższa. Podział środków może być dokonany przez samorządy gmin powiatu mieleckiego na mocy porozumień zawartych z samorządem powiatowym. Proszę o pozytywne zaopiniowanie tego wniosku oraz przeprowadzenie procedury podjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie na 2021 r., tak aby na najbliższej sesji rady ten temat mógł zostać pozytywnie załatwiony - dodaje radny.

Władze starostwa odpowiadają

- W odpowiedzi na pana interpelację dotyczącą przesunięcia środków w budżecie powiatu w 2021 roku na wsparcie rolników z terenu powiatu mieleckiego, którym wybito trzodę chlewną w związku z ASF, zarząd powiatu informuje, że będzie się starał wygospodarować wnioskowaną kwotę w budżecie bieżącego roku - deklaruje starosta Stanisław Lonczak.

Starosta poinformował, że obecnie trwają prace nad budżetem przyszłego roku.

- Powiat otrzymał planowaną kwotę dochodów z tytułu udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych, planowaną kwotę subwencji ogólnej oraz jednorazowe wsparcie finansowe w realizacji zadań własnych samorządów. Niestety, wszystkie te kwoty dają wpływy na poziomie dochodów uzyskanych w bieżącym roku z powyższych tytułów. Przy galopującej inflacji, wzroście wynagrodzeń i presji podwyżek dla pracowników jednostek powiatu mieleckiego może być trudno zaplanować dodatkowe wydatki w budżecie 2022 roku. Jednakże zarząd będzie miał na uwadze Pana propozycję - czytamy w informacji starostwa do radnego.

Jak wynika z odpowiedzi władz powiatowych, w tym roku powinno udać się wygospodarować 200 tysięcy złotych na pomoc skierowaną do poszkodowanych rolników, ale w przyszłym roku o takie wsparcie będzie już bardzo ciężko. Miejmy nadzieję, że może jednak uda się znaleźć w przyszłorocznym budżecie pieniądze na pomoc dla rolników. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy