Reklama

Czy Kronospan zaniżał wartości swojej emisji? Ekolodzy przedstawiają swoje stanowisko

Opublikowano:
Autor:

Czy Kronospan zaniżał wartości swojej emisji? Ekolodzy przedstawiają swoje stanowisko - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do takich wniosków doszli urzędnicy z departamentu Ochrony Środowiska przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, dokonując ponownej analizy składanych co roku przez spółkę Kronospan Mielec raportów wielkości emisji i porównując je z pomiarami samokontrolnymi zakładu.

Pierwsze nieprawidłowości dostrzeżono podczas ważnej dla Mielca kontroli w kwietniu 2018 roku, tuż po największym proteście mieszkańców w marcu 2018 roku. To była ważna i wyjątkowa kontrola przeprowadzona przez PWIOŚ, który tym razem został wsparty konsultacjami prawniczymi. W trakcie kontroli, która trwała niemal miesiąc, ujawniono wiele nieprawidłowości i naruszeń związanych z przekazywanymi raportami pomiarów samokontrolnych. Informują działacze Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna w Mielcu 

Za wykryte naruszenia w kilku latach Marszałek wymierzył opłatę administracyjna w sumie prawie miliona złotych. Od tej decyzji odwołały się władze Kronospanu w Mielcu.

Więcej na ten temat tutaj 

Stanowisko Kronospanu - 

- Kolejny raz mamy do czynienia z  nadinterpretacją wyciągniętych z kontekstu fragmentów decyzji, przez osoby  nie mające  merytorycznej wiedzy na poziomie pozwalającym  na właściwe  analizowanie cytowanych dokumentów. Na szczególną uwagę zasługuje fragment opracowania,  w którym wskaźnik emisji jest  błędnie utożsamiany z emisją, a który  celowo wprowadza odbiorców w błąd.

- Wskaźnik emisji,  to oparty na wynikach realnych  pomiarów algorytm wyliczenia opłaty za korzystanie ze środowiska. Podkreślamy jeszcze raz: wskaźnik emisji to nie to samo co emisja.

- Ustawodawca, w Prawie o ochronie środowiska, sposób i wyliczenie opłaty za korzystanie ze środowiska nakłada na korzystającego ze środowiska – w tym przypadku Kronospan. Cytując za ustawodawcą: „ Art. 284. 1. Podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.” Do jego wyliczenia, najprościej rzecz ujmując, służy algorytm.

Podążając za ustawą, Kronospan w przeszłości ustalił z Urzędem Marszałkowskim  sposób obliczania opłat za korzystanie ze środowiska. Algorytm,  na którym oparte były wyliczenia wysokości opłat, nie był dotąd kwestionowany przez Urzędy,  które były adresatem raportów. Poprawność w obliczaniu opłat jest każdorazowo weryfikowana przez urzędników w momencie przyjmowania wpłaty.  Zmiana w interpretacji tych wyliczeń, zawarta w decyzji Urzędu Marszałkowskiego  jest obecnie  podstawą naszego odwołania.

- Decyzję Marszałka, która jest obecnie obiektem analizy toczącej się za pośrednictwem mediów społecznościowych, otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego w lutym 2018 roku. Wszystkie nasze zastrzeżenia dotyczące decyzji oraz rozbieżności w interpretacji przepisów, zawarliśmy w  odwołaniu od decyzji Urzędu Marszałkowskiego, które jest procedowane.

 - Rzeczywiste oddziaływanie zakładu na środowisko odzwierciedlają wyniki pomiarów emisji, które wykonuje akredytowane laboratorium, choć pomiary te nazywane są samokontrolnymi. W pracę laboratorium oraz raporty z badań  zakład nigdy nie ingerował i nie ingeruje. Wszystkie raporty, zgodnie z prawem, były i są przekazywane do odpowiednich instytucji państwowych m.in. Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Składane raporty oraz wyliczenia poziomów opłat z nich wynikające, nigdy nie były kwestionowane przez żaden z urzędów.

- We wszystkich naszych raportach dotyczących pomiarów emisji, podawane było obciążenie instalacji w momencie wykonywania pomiaru.

- Opłaty za korzystanie ze środowiska wnosi się za rzeczywiste emisje potwierdzane prowadzonymi badaniami, a nie limity przyznane w Pozwoleniu Zintegrowanym.

- Inwestycja w zainstalowany przez Kronospan Mielec w 2018 roku  system UTWS,  zmniejszyła o kilkadziesiąt procent oddziaływanie zakładu na  środowisko,  w związku z czym opłaty będą naliczane od nowych niższych poziomów emisji.

Mamy do czynienia z kolejną nadinterpretacją faktów, które wprowadzają w błąd odbiorców informacji rozpowszechnianych w mediach . Wielokrotnie zapraszaliśmy do odwiedzenia zakładu przedstawicieli „Strony Społecznej” oraz Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna, wierząc , że będzie to szansa do merytorycznej rozmowy, odpowiedzi na pytania dotyczące pracy zakładu, obowiązujących nas przepisów oraz tego jak wywiązujemy się z PZ. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza, pozwoliłaby w przyszłości uniknąć tego typu błędnych opinii, wynikających z braku wiedzy. Podtrzymujemy swoje zaproszenie.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE